W- Het aantal etiketten dat Zutphen in de loop van de tijd opgeplakt heeft gekregen, is niet meer te tellen: Hanzestad, torenstad, justitiestad, korfbalstad, antroposofenstad, bokbier- stad, monumentenstad, duurzaamheidsstad... En tamelijk recent nog fotografiestad1 en leesstad.2 Onder al die meer of minder toepasselijke etiketten - waaruit vaak meer hoop dan realiteitszin spreekt - verdwijnt het echte Zutphen bijkans. Dit verhaal verandert daar niets aan. Het maakt alleen een inmiddels vergeten - vergeeld en overgeplakt - etiket weer even zichtbaar. Ooit was Zutphen namelijk wandelstad. Nou ja, voor één dag in het jaar dan toch... oe komt iemand aan zo'n onderwerp? Ik kwam op het idee toen ik die foto van mijn vader terug vond. Jeugdherinneringen borrelden op. Het moet de eerste helft van de jaren vijftig zijn. En het is Hemelvaartsdag. De wandelaars zijn van de wan delsportvereniging De Ruutvoorn uit Genemuiden. Daar woonden wij toen. Mijn vader is de leider die vooraan naast de groep loopt. Ze lopen hier in Zutphen, vermoedelijk in de Laarstraat. Achter De Ruutvoorn komt alweer de volgende groep aange- marcheerd. Misschien wel de De Zwolse Tippelaars of De Blik Boys, de wandelclub van de conserven- blikkenfabriek Thomassen Drijver uit Deventer. Namen die me zijn bijgebleven uit de verhalen die mijn vader altijd in geuren en kleuren vertelde over zijn tochten met De Ruutvoorn. Daarom weet ik zeker dat het in Zutphen is. Want Zutphen ken de ik wel. Daar woonden tante Eef en oom Chris. In de Valckstraat op een bovenwoninkje. Achter keken ze uit op een grote wei, die 's winters in schaatsbaan veranderde. Daarachter stroomde de Berkel. In de vakanties gingen we daar wel eens op bezoek, op de fiets vanuit ons vakantieadres in Deventer. De bomen langs de Kapper- en de Voor- sterallee waren nog iele sprieten3 en je kwam Zut phen binnen via een noodbrug over de Polbeek. Maar dat wilde ik allemaal niet vertellen. Traditie 'Wat de vierdaagse is voor Nijmegen, zijn de wandelmarsen op Hemelvaartsdag voor Zut- Rob Kammelar Zutphen 35 mb. o. «v v_ Van heinde en ver kwamen wan delgroepen op Hemelvaartsdag naar Zutphen. Hier 'De Ruut voorn' uit Ge- nemuiden in de Laarstraat. Rechts vooraan groeps leider Henk Kam- melar, vader van de auteur. Foto ca. 1952 (*1944) is redacteur van Zutphen en daarnaast vrijwilliger bij het Regionaal Archief Zutphen. 2021 2

Zutphen (vanaf 1982) | 2021 | | pagina 3