Honderd duizendste zwemmer De monumentale gebouwen van huize Van de Kasteele aan het 's Gravenhof. dat zoveel mogelijk aan de be hoeften van de bejaarde bewo ners is aangepast, zonder dat ech ter daarbij het 'voorname' karakter van Huize Van de Kasteele geweld werd aangedaan. Huize Van de Kasteele heeft vroeger tal van voorname bezit ters en ook bewoners gehad. Het is ook lange tijd weeshuis ge weest, Zutphens eerste weeshuis zelfs. Bijna een eeuw lang bleef het weeshuis hier gevestigd. Toen verhuisde het - wegens ruimte gebrek - naar het Hagepoort- plein. Het pand, inmiddels ge meente-eigendom, werd door de stad voor 6.750 gulden verkocht aan Gerhardt Bernardt von Pelnitz of Pöllnitz, heer tot Asbach enz., ritmeester in dienst van de Ver enigde Provinciën en zijn echtge note Heleonora van Nassau, een onwettige dochter van prins Mau- rits uit diens verbintenis met Delia- na de Backer, dochter van een ad vocaat bij het Hof van Holland. Toen de laatste Van de Kastee le op 18 maart 1929 overleed werd het huis bij legaat aangeboden aan het Gebroeders Bakker's Wees huis. De regenten van dit weeshuis voelden er echter weinig voor de schenking te aanvaarden. Dit met 58 ZUTPHEN 2021 2 het oog op de kosten die zouden voortvloeien uit het onderhoud en de noodzakelijke verbouwing. Het draaide er uiteindelijk op uit dat Huize Van de Kasteele werd aangeboden aan de Stichting Pro Senectute. Het hoofdgebouw onderging enkele noodzakelijke wijzigingen in de indeling, voornamelijk bo ven, maar werd overigens zo veel mogelijk intact gelaten. Zorgvul dig werden gespaard het korte lings zeer vakkundig gerestaureer de achttiende-eeuwse behang in de conversatiezaal (de vroegere salon) en het prachtige schoor steenstuk in dat vertrek, in 1667 vervaardigd door de Zutphense schilder Johannes Luessinck. Op 28 mei 1931 werd het huis in zijn nieuwe bestemming geopend. Huize Van de Kasteele is lang (te lang) een nogal 'gesloten' huis ge weest. De huidige directrice me vrouw F. Gardenier-van der Lei - wier man de prachtige tuin van het tehuis zo voorbeeldig onderhoudt - heeft het monumentale pand echter al heel wat gemakkelijker toegankelijk gemaakt. Natuurlijk vooral in het belang van de bewo ners. Maar toch ook om buren en andere belangstellenden het his torische sfeertje te laten proeven dat in Huize Van de Kasteele zo zorgvuldig is bewaard. 1 juni - Vrijdagmiddag was er een kleine plechtigheid in het Zutphense Graaf Ottobad. Sinds de opening was een aantal van honderdduizend bezoekers be reikt. Het was Marjolein Bisschop uit Zutphen (van de Capellen- laan) die dit aantal volmaak te. Wethouder H. Kiezebrink van Sportzaken kwam naar het bad om het meisje namens de ge meente een waardebon te over handigen. Inmiddels is dankzij de fraaie weersomstandigheden tijdens de Pinksterdagen het bezoekers aantal al ver boven de honderd duizend gekomen. Vooral twee de Pinksterdag was het bijzonder druk. Negen duizend bezoekers passeerden toen de controle. •ti.

Zutphen (vanaf 1982) | 2021 | | pagina 26