SIGNALERING EN ATLAS iIJSSEl Miriam van Velzen-Barendsen 54 Zutphen Dfc ZUTPHfcNSE KEHILLE IN Ht I BIJZONDER Ecn^cscliiedciiisvanjoods Zutpli Flip Bool, (Over)leven en streven van Ir. C.H. [Hank] Bool 1914-1986 Den Haag 2020 Geen ISBN Ir. C.H. [Hank] Bool 1914-1986 Hank Bool was van 1967-1974 lid van de gemeenteraad van Zut- phen voor de Pacifistisch Socialistische Partij (PSP). Zijn zoon schetst aan de hand van herinneringen en briefcitaten een beeld van de ontwikkeling van zijn vader. Op 32-jari- ge leeftijd verhuist Hank naar Zutphen en gaat hij werken bij de Landbouw- winterschool. Hij is erg maatschappelijk betrok ken en wordt bestuurs lid van de Nederlandse Vredesraad en actief lid van de PSP. Dit lidmaat schap resulteert in de ze tel in de Zutphense raad. Het levensverhaal wordt op een creatieve en per soonlijke manier verteld en laat zien dat er vaak meer te ontdekken is dan aanvankelijk gedacht. Het boekje is online te lezen op www.erfgoedcen- trumzutphen.nl. Bewoners van de Schil derswijk m.m.v. Menno Tamminga, Joodse be woners in de Schilders wijk Zutphen. Een zoek tocht naar verhalen Zutphen 2021 Geen ISBN Voor de Tweede We reldoorlog woonden er vijftien Joodse ge zinnen in de Zutphense Schilderswijk. Ter gele genheid van 75 jaar be vrijding begonnen enke le bewoners van de wijk een zoektocht naar het verhaal achter deze fa milies. Het resultaat is een boekje met rijk geïl lustreerde, persoonlijke verhalen over deze be woners, afgewisseld met artikelen over verschil lende onderwerpen als de spoorwegstaking en de verkaufsbücher. De uitgave kwam tot stand dankzij een bijdrage van de Historische Vereniging Zutphen en Stichting Re- bekka Grunwald-Wage- naar. Dit voorjaar zullen er Stolpersteine worden gelegd voor enkele hui zen in de Schilderswijk, zodat de bewoners niet worden vergeten. JOODSE BEWONERS IN DE SCHILDERSWIJK ZUTPHEN Een zoektocht naar verhalen Tjirk van der Ziel en Al bert Corporaal, Atlas van de IJssel. Verleden, heden en toekomst stromen in elkaar over Zwolle 2021 ISBN 9789462583894 n deze uitgave over de IJsselvallei vullen his torische kaarten en he dendaagse dronefoto's elkaar aan. De auteurs gaan in op de ontwikke ling van de rivier, haar di versiteit en onvoorspel baarheid. Zij vertellen in woord en beeld welke maatregelen de mens door de eeuwen nam om de rivier te laten aanslui ten bij haar veranderende wensen. Watermolens, kanalen en bruggen; sporen van menselijk in grijpen zijn overal terug te vinden. Maar ook on der het wateroppervlak speelt zich van alles af. De auteurs hopen met de uitgave bij te dragen aan de bewustwording van het belang van waterbe heer. Peter Kooij Peter Kooij, De Zutphen- se Kehille in het bijzon der. Een geschiedenis van Joods Zutphen Zutphen 2021 Geen ISBN De Joodse gemeen schap in Zutphen heeft een lange en be wogen geschiedenis. Dit boek schetst niet alleen het religieuze leven, maar belicht ook de culturele facetten, de sociale co hesie van de gemeen schap en de positie van de Joodse gemeente in de stad. Voorzieningen als sy nagogen en begraafplaat sen ontstaan en ontwik kelen zich. Het boek toont de soms ongelofelijke veerkracht van de Jood se gemeenschap door de eeuwen heen. Zelfs na de slag die de Tweede Wereldoorlog toebracht, ontplooit zij nieuwe initi atieven. Deze gezamen lijke uitgave van Stichting Nobilis en de Historische Vereniging Zutphen heeft een eigen website: www. boekjoodszutphen.nl. Hier kunnen mensen reacties en aanvullingen plaatsen op het boek. 2021 2

Zutphen (vanaf 1982) | 2021 | | pagina 22