WIE WAS TOCH... Mommie Schwarz Beeldend kunstenaar Mommie Schwarz is op 28 juli 1876 geboren in de Spiegel straat, als tiende kind van Leser Schwarz en Julie Winter. Ingeschreven als Samuel, noemt zijn familie hem Sam. Collega-kunstenaars ge bruiken ook Moemie, Mummy, Mom, Moem en Momchen. Zijn achternaam wordt herhaaldelijk foutief geschreven: Schwartz. Hij gebruikt soms als voorletters S.L., wat op zich past in de Joodse traditie als tweede voornaam die van de vader te gebruiken. De verwarring die dat alles oplevert vindt hij amusant. Zijn ouders komen in 1861 in Zutphen van uit het Duitse Raesfeld. Ook zijn oom Nathan vestigt zich hier; deze wordt de grootvader van Henriette Polak-Schwarz, de naamgeefster van het kunstmuseum1. Leser handelt in 'hoornvee'. Later heeft hij een manufacturenwinkel, waar in Samuel rond zijn vijftiende werkt. Bij zijn keuring voor de Nationale Militie in 1895 staat hij nog steeds te boek als winkelbediende; hij is 'lm 602 mm' lang en Nederlands Israëliet. Zelf vult hij op officiële papieren nooit een ge loofsovertuiging in. In 1897 vertrekt hij met een broer naar New York. 'Ik leerde [daar] teekenen en schilderen, werkte voor tijdschriften en ver vaardigde boekomslagen en affiches.' In 1902, terug in Europa, volgt hij de avondklas van de Antwerpse Academie, die hij in 1903 voortijdig verlaat. Desondanks spreekt hij graag over zijn academische vorming. Hij gaat als 'painter' uit Zutphen opnieuw naar Amerika. Op 32-jarige leeftijd is hij voorgoed terug in Europa. Zijn ouders zijn overleden. Hij vestigt zich in Berlijn, waar zijn nicht, schilderes Else Berg woont. Samen met haar gaat hij naar Pa rijs. In 1910 wonen en werken ze afwisselend in Amsterdam, Schoorl en kunstenaarsdorp Ber gen. Ze schilderen in een expressionistische, ab- straherende stijl, met heldere kleuren en ma ken geregeld buitenlandse reizen om elders te schilderen. Ze verkeren in internationaal geori- enteerde kunstenaarskringen. In 1914 werken ze maandenlang met Leo Gestel op Mallorca. Else en Mommie trouwen in 1920. Vanaf de oprichting in 1914 zijn beiden lid van de Hollandsche Kunstenaarsvereniging en actief als bestuurslid en deelnemer aan vereni gingstentoonstellingen. In 1941 verlaat Else deze kring vanwege de opstelling van leden richting bezetter. Mommie blijft aan als secretaris. In het voorjaar van 1942 wordt een tentoonstelling ge houden van werk dat is aangekocht van Joodse kunstenaars door de Van Leer Stichting, daar onder een schilderij van Schwarz. Macaber ge noeg vindt deze expositie plaats in de Hollandse Schouwburg, de plek vanwaar hij en Else dat zelfde jaar op transport worden gesteld. Op 19 november 1942 zijn ze vermoord in Auschwitz. (Peter Kooij) Literatuur - Kooij, P., De Zuthense Kehille in het bijzonder. Een geschiedenis van Joods Zutphen. Zutphen 2021 (Zie rubriek Signale ringen, pagina 54). Noot 1. Het Museum Henriette Polak bezit werk van Mommie Schwarz. Zutphen 53 Zelfportret door Mommie Schwartz, ge schilderd tussen 1935-1940. 2021 2

Zutphen (vanaf 1982) | 2021 | | pagina 21