deelte der kruisgang waaronder de consisto riekamer weggeslagen, naast de heetelucht- verwarming. 't Is te herstellen. In de kerk zijn alle ruiten kapot, maar het interieur is behou den. 't Dak heeft geleden; is grotendeels van haar leien beroofd. Het oude huis in de Molenbeekstraat blijft allicht nog bestaan. Misschien moet 't bad huis worden afgebroken. De Dupo heeft zwaar geleden de doorgangen zijn nog in tact.22 De huizen op de Stationsweg, waar de vo rige week met de afbraak begonnen is, zijn grotendeels en bloc na 1879 gebouwd. De grond is er opgehoogd en van eventuele res ten van 't molenbolwerk is niets nog te zien. De Oude Wed levert niets ouds bijzonders. Enige photo's maakte ik onder andere in de Waterstraat doorkijk over Bakkerstraat naar Walburg. In de Barlheze vanuit en van de Wittehoedshoek. Vanaf de Apenstert naar de Broederenkerk. 't Weer was te slecht voor goede photo's. [was getekend:] P.L.J. Dullaert' Noten 1. Een eerdere versie van dit artikel werd becom mentarieerd door Michel Groothedde, waarvoor mijn dank. Eerdere afschriften van de teksten van Piet Dullaert werden gemaakt door Dineke van Krimpen; zie ook noot 5. Alle foto's bij dit artikel zijn genomen door P.L.J. Dullaert. Bij de individu ele foto's staat de vindplaats vermeld. 2. Gosse Koolstra en Michel Groothedde (red.), Piet Dullaert, Een Zutphens oorlogsdagboek, Zutphen 2020, p. 165, maandag 16/10/44. 3. Koolstra en Groothedde, p. 81. 4. De oude spelling is gehandhaafd. Spelfouten en grammaticale fouten zijn verbeterd, de inter punctie werd genormaliseerd. Afkortingen zijn opgeheven. Opmerkingen tussen teksthaken zijn van mij, tussen haakjes van Piet Dullaert. 5. Een eerdere transcriptie van deze aantekeningen werd gemaakt door Dineke van Krimpen. Het hier afgedrukte afschrift is van mijn hand. Er zijn klei ne varianten tussen haar en mijn transcripties. 6. PD tekent hier een hoektekentje; ik geef dit steeds weer als woord. 7. Het was nummer 6; noot van Dineke van Krim pen. 8. Ook hier vergiste hij zich. De panden tegenover Spruyt (nu Waterstraat 16 t/m 48) bleven gespaard en staan er nog altijd. De verwoestingen betroffen vooral het gebied tussen de Groenmarkt en de Bakkerstraat. (mededeling Michel Groothedde). 9. Op de plek van 'niet ver' stonden eerst drie punt jes. Kennelijk wilde PD hier later een nummer invoeren, maar heeft hij er gemakshalve 'niet ver' van gemaakt. 10. Dit stond op de plaats van het huidige nieuwe stadhuis. 11. Zo staat het er. 12. Het bleken er uiteindelijk meer dan honderd te zijn; er waren honderden gewonden. 13. Bedoeld is waarschijnlijk: 'ten behoeve van het inventariseren van'. 14. PD gebruikt hier liggende streepjes als opsom mingsteken. Omdat hij dit heel onlogisch doet, heb ik ze weggelaten. 15. Nr. 28A; de nummering van panden is annotatie van Dineke van Krimpen, 2007. 16. Nr.4 17. Nr. 2 18. Het was St. Joris. Het beeld staat tegenwoordig in de hal van het Regionaal Archief Zutphen. 19. Dit was het verlengde van de Kreynckstraat tot aan de stadsmuur; via een poortje kon men daar naar de Berkel. 20. Zie voor schetsjes op deze pagina de afbeelding van het originele manuscript. 21. PD was op zoek naar de Katholieke 'schuurkerk' die in de 17e en 18e eeuw bij de Apenstert stond. Het was een gebouw waar de Katholieken bijeen mochten komen. De schuurkerk stond echter niet in de straat Apenstert maar aan de noord zijde van Rozengracht, nabij de voormalige toren 'Apenstert' aan de Berkel. De schuurkerk functi oneerde tot 1816 en werd kort voor 1890 gesloopt. (mededeling Michel Groothedde). PD schrijft abusievelijk 'na 1816'; dit moet zijn 'voor 1816' Na de teruggave van de St. Jan in 1809 en de wijding aan Johannes de Doper op 12 december 1816 was de schuurkerk overbodig geworden. 22. Rob Kammelar, De Dupo verklaard, in: Zutphen, 2020-3, p. 73. Hier wordt met deze naam de Ros- molensteeg aangeduid. Zutphen 51 2021 2

Zutphen (vanaf 1982) | 2021 | | pagina 19