Opname gemaakt vanaf de Groenmarkt, met de rug naar de brug over de Berkel, schuin de Waterstraat in. Het is de foto die Piet Dul laert beschrijft op 18 december 1944. een ezelsruggetje van een oude muurrand te zien. In de Apenstert was de Doopsgezinde Kerk neergehaald. De kosterswoning ernaast was nog gedeeltelijk te betreden. De boerderij aan de Rozengracht was niet meer te vin den evenals de achterzijde van de bakkerij Levison. Achter de boerderij stond nog een oude haardplaat een soort herder of engel met schaapjes (gebroken). Bij opruimings- werk der fundamenten is hier allicht nog oud muurwerk te vinden. Aan de andere zijde der Apenstert zijn de huizen niet totaal verwoest. Door een boer derij was nog te komen op 't Broederenkerk plein waar in 't pand van Eggink een bom was gevallen. Geen der huizen kan als een oude kerk aangemerkt worden, doch 't pakhuis van Iliohan dat aan de voor- en achterzijde de zelfde gevel laat zien, zou 't kunnen zijn. De bouw zou dan na 1816 geschied moeten zijn, wat zich niet laat aanzien.21 De huizen op 't Broederenkerkplein van af het pakhuis van Iliohan tot aan de Ro zengracht zijn zo goed als geheel verdwe nen. Gevel van het hoekhuis van ongeveer 1800. De Broederenkerk heeft de schok der bommen weerstaan. De huizen op de hoek Broederenkerk - Rozengracht zijn alle weg gevaagd waaronder aan de stationszijde de vrijmetselaarsloge boven een fietsenzaak [van] ongeveer 1840. Aan de andere zijde 't Café Schuurbier en de gymnastiekzaal erach ter. Op de Rozengracht zijn de inspringen de panden van Bosheide en de naastgelegen panden geheel verdwenen. 't Eerste wat daar staat is de Broederenkerk. De Landbouwwinterschool [in het] refec torium der dominicanen heeft zeer zwaar geleden. De kelders zijn intact hoewel er vier mensen in de ingang gedood werden en de schutsmuren weggeslagen. De kelder erach ter toont zuilen [schetsje] enigszins bewerkt (doch geen koppen); de kelder is zeer groot. Het huis voor de Landbouwwinterschool lijkt vrij nieuw hoewel er een rijk bewerkte gevelsteen in zit met twee koppen in steen [van] ongeveer 1830 Het kleine gange tje in de Landbouwschool aan de straatzijde is zeer beschadigd de gewelven met ribben zijn gescheurd, en steenwerk als afgerispt. De gewelfde zalen erachter zijn nog in vrij goede staat. Het gehele gebouw bezichtigd alsmede de leeszaal (dormitorium) behalve de gro te benedenzaal die gesloten was. De door gang naar de Broederenkerk boven was ook beschadigd. Oude bogen tonen dat de ramen hier nog geweest zijn. Beneden is een ge- 50 ZUTPHEN 2021 2

Zutphen (vanaf 1982) | 2021 | | pagina 18