Het verslag van oktober 'Zutphen, 17 October '444 Zutphen 47 De Ramp van Zutphen (als er geen erger komen)5 Op 14 October 's Zaterdagsmiddags vier uur zouden volgens enkelen een 22 bommenwerpers over de stad gevlogen zijn (komende van Lochem gaande richting Brummen, alwaar ze voor en nadien zouden gebombardeerd hebben). Zonder luchtalarm te zijn gegeven, per soonlijk meen ik zelfs geen vliegtuigen ge hoord te hebben, anderen verklaren dit wel gehoord te hebben, vielen er plotseling enige bommen in een lijn van Oost naar West, on der andere op de Machineloods, bij Reesink, bij de huizen Stationsweg aan de spoorkant en één bom trof de pijler bij de draaibrug over de IJssel, aan de Hovensche kant. De brug is voor veertien dagen kapot, zegt men. Spoedig viel een tweede salvo waarop nog een derde. Bommen vielen (voor zover ik nu zag) in de Kuiperstraat tegenover 't postkan toor, in Bakker-, Kolenstraat, Waterstraat. Aan 't einde dezer laatste straat bij de Marsch- poort. In de Barlheze, Kreynckstraat, Heu- kestraatje, Apenstert en Spiegelstraat, op het Broederenkerkplein. Voor de hoofdingang op de Rozengracht van de Landbouwwin- terschool vielen meerdere bommen, vervol gens op het Stationsplein en één [sic] op de Oude Wed, tussen Berkelkade, één tussen Stationsplein en Tuinstraat achter Hardonk op de hoek6, en voor diens huis. Een voltreffer in een huis op de IJsselkade bij de brug (Barto geëvacueerd), en diverse huizen door moffen gevorderd. Kort daarop braken branden uit in de Waterstraat hoek Kolenstraat en op enige plaatsen in de Barlheze, alsook bij de Machi- neloods en bij Reesink. Dat de ramp ontzet tend is, behoeft geen betoog. Tot op giste- Hoek Groenmarkt-Waterstraat, rechts de mo dezaak van Lansman. 14/10, 16.40 uur. Gezicht vanaf Berkelkade naar achterzijde Waterstraat met het brandende pakhuis van Wöhrmann. Rechts de scholen U.L.O. en H.B.S. 14/10, tijd onbekend. Vanuit de Waterstraat rich ting Groenmarkt gezien. Rechts met het balkon het pand van Mispelblom Beijer. 15/10, 12.15 uur. IJsselkade ten noorden van de Brugstraat. Het pand rechts is van de geëvacu eerde Barto, op de hoek IJssel- kade-Brugstraat. Geheel links een van de panden van het Christelijk Lyceum. 2021 2

Zutphen (vanaf 1982) | 2021 | | pagina 15