'De Ramp van Zutphen (als er geen erger komen)' Chroniqueur Piet Dullaert legt ravage na bombardement 14 oktober 1944 vast1 Gosse Koolstra 'Op uitdrukkelijk verlangen van vader en moeder zal ik niet meer helpen met verhuizings- werk. Doorgeslapen tot half negen. In de zaak gewerkt. Ik kom niet tot rust.'2 Het is geen wonder: vanaf het bombardement is Piet Dullaert, op dat moment 24 jaar oud, aan één stuk door in de weer geweest: met het maken van foto's, met bijstand aan getroffen fami lieleden in het rampgebied, het verhuizen van huisraad en met het werk in de zaak. Hij, die altijd trouw de vroegmis in de St. Jan bezocht, vermeldt expliciet dat hij tot half negen doorslaapt! Op maandag manen zijn ouders hem al te stoppen, maar op dinsdag maakt hij toch het grote verslag dat hieronder is afgedrukt én de aantekeningen die terecht kwamen in het door Michel Groothedde en mij zo genoemde 'oorlogsdagboek'. Het verslag van oktober 1944 en nog een van december daaraan volgend werden jaren geleden door Piet Dullaert aan Michel overgedragen, zoals deze vaker deed met zaken 'die anderen maar verder moes ten brengen'. Het leek ons goed deze verslagen te publiceren in hun originele vorm. Het is interes sant ze te vergelijken met wat Dullaert noteer de in zijn oorlogsdagboek. Bovendien geven ze nadrukkelijk blijk van een - voor een 24-jarige - uitzonderlijk grote betrokkenheid bij Zutphen en haar bouwhistorie. Op dat gebied zijn ze een goede aanvulling op wat er tot nu toe aan kennis hierover bestaat. Wat valt er op? Allereerst de titel. Dullaert toont bijzonder wei nig emoties in zijn dagboeknotities, maar nu schrijft de jonge man: 'De Ramp van Zutphen'. En direct er achteraan met gevoel voor het cres- cendo dat de oorlogshandelingen vormen: 'als er geen erger komen'. Dit is in lijn met tal van observaties en analytische opmerkingen die hij in het oorlogsdagboek maakt; het is verbazend hoeveel inzicht hij op jonge leeftijd al had. Als Hitler op 26 april 1942 alle macht naar zich toe trekt en ook 'opperrechter' wordt, noteert hij droogjes: 'Begin der noodsprongen'.3 Vervolgens de nauwkeurigheid van zijn werk. Alles wat hij waarneemt, moet zorgvuldig wor den geboekstaafd. Hij geeft weer wat hij zelf ge zien heeft en wat hij van horen zeggen heeft. Wat wel opvalt, zijn de evidente fouten die hij maakt in zijn notities (zie de noten 7 en 8). Waar schijnlijk heeft hij zijn waarnemingen pas thuis genoteerd. In de aantekeningen voor het oor logsdagboek treffen we echter vrijwel geen fou ten aan. De herhalingen in het verslag van 17 ok tober en in mindere mate dat van 18 december kunnen wijzen op de emotionele toestand waar in Piet Dullaert in deze dagen verkeerde. 46 Zutphen Gosse Koolstra (1953) studeerde Nederlandse Taai en Letterkunde met als hoofdbijvak geschiedenis van de middeleeuwen en is sinds 1994 lid van de Werkgroep Bouwhistorie Zutphen. Hij was als auteur en redacteur betrokken bij een aantal publicaties van de WBHZ, en bezorgde samen met Michel Groothedde Een Zutphens oorlogsdagboek van Piet Dullaert. 2021 2

Zutphen (vanaf 1982) | 2021 | | pagina 14