Maurits uit 1614. Historisch Kadaster Om deze vraag te kunnen beantwoorden is on derzoek gedaan in het Historisch Kadaster. Het Historisch Kadaster12 bestaat uit meer dan 30.000 uittreksels afkomstig uit gedateerde ak tes, met name verkoop- en hypotheekadminis tratie, maar ook erfenissen, bezichtigingen etc. Zowel de originele aktes als de uittreksels zijn in beheer van het Regionaal Archief Zutphen, de originele aktes in het Oud Rechterlijk Archief (ORA), de uittreksels in de Collectie Historisch Kadaster Zutphen (1440-1832). Met uitzondering van een beperkt aantal jaren (1461-1463 en 1482 1491) is de collectie compleet.13 Deze uittreksels zijn in veruit de meeste gevallen voorzien van een datering. Bijzonderheden opgenomen in de aktes staan ook regelmatig in de uittreksels ver meld. Deze uittreksels zijn nog voor de millenni umwisseling opgesteld door vrijwilligers onder aansturing van de medewerkers van het RAZ. Waar verder in dit artikel wordt verwezen naar aktes, is gebruik gemaakt van deze uittreksels. Deze aktes zijn gebruikt om een reconstruc tie te maken van de vastgoedmarkt in Zutphen. Verstandig is het wel, om bij deze reconstruc tie de volgende kanttekening te plaatsen. Het zal ongetwijfeld het doel zijn geweest van het administratief apparaat om de beschreven za ken accuraat vast te leggen, helaas is deze aan name niet zomaar te controleren. Daarnaast valt eveneens niet te controleren of alle vast goedtransacties, erfenissen etc. gemeld werden bij de stedelijke administratie. In de conclusie van dit artikel zal er een beeld geschetst worden van de Zutphense huizenmarkt gedurende de beschreven periode. Maar dit beeld is er dus een gezien door de lens van een imperfecte stedelij ke administratie. Een individuele akte geeft maar een beperkt beeld van de situatie gedurende de onderzochte periode. Toch is het, omdat de aktes gedateerd zijn, mogelijk te onderzoeken of er patronen te zien zijn in de vastgoedactiviteit. Zo kan bij voorbeeld gekeken worden hoe het aantal aktes dat is opgetekend in het jaar 1572 zich verhoudt tot het jaar daarvoor, en of de jaren zeventig een typisch decennium vormt voor de zestien de eeuw. Als de stad in 1591 daadwerkelijk ont volkt en verwoest was is het een logische ge dachte om aan te nemen dat er minder (of zelfs helemaal niets!) te administreren was qua vast goed ten opzichte van de jaren voorafgaand aan de oorlog. Maar wordt dit ondersteund door de gegevens? Ervoor en erna De focus van dit onderzoek ligt op de periode 1572-1591, de periode die begint met het beleg van Graaf van den Bergh en eindigt met de de finitieve inname door de Staatse zijde onder lei ding van prins Maurits. Om de gegevens uit deze periode juist te interpreteren moet het net wij- 42 Zutphen Portret van Prins 2021 2

Zutphen (vanaf 1982) | 2021 | | pagina 10