Een monsterrol uit 1601: de compagnie Hittingha Rob Kammelar Onlangs dook bij het Regionaal Archief Zutphen een tot nu toe onbekende monsterrol op van een compagnie soldaten uit de Tachtigjarige Oorlog. Er is iets bijzonders met die mon sterrol. Er staat namelijk precies op aangetekend welke soldaten hun vrouw en kinderen bij zich hadden. De weinige dusver bekende monsterrollen van het Zutphense garnizoen vermelden dergelijke gegevens niet.1 Over dat aspect van de compagnie Hittingha en nog andere gaat het volgende artikel. et Staatse Leger bestond uit beroepssoldaten. Sommi gen van hen hadden vrouw en kinderen te onderhou den. Gewoonlijk trok het hele gezin mee, wanneer de man met zijn eenheid naar een andere bestem ming moest opbreken. Dat ook de in Zutphen gelegerde troepen hun gezinnen meebrachten, was al wel bekend uit de inkwartieringsstaten.2 Dat zijn lijsten van inwoners met daarop aange tekend hoeveel soldaten elk in zijn huis moest opnemen. Tegenover die inkwartiering stond een vergoeding, het serviesgeld.3 Gehuwde sol daten werden zo mogelijk samen met hun gezin op hetzelfde adres ondergebracht. Die vrouwen en kinderen staan dan eveneens op de inkwar- tieringsstaat vermeld. Die administratie was nodig omdat de overheid niet alleen kost en in woning van de soldaten betaalde, maar ook die van hun gezinnen. Hoe groot was eigenlijk de 'burgeraanhang van het Zutphense garnizoen? Frijhoff geeft er een schatting van. Een garnizoen van 1000 sol daten kon makkelijk een aanhang van 500 vrou wen en kinderen meebrengen.4 In deze fase van de Tachtigjarige Oorlog, waarin Zutphen fron- tierstad was, kwam zo'n grote militaire bezet ting inderdaad wel eens voor. Later werden de garnizoenen (veel) kleiner. Maar de boodschap is Rob Kammelar (*1944) is redacteur van het tijdschrift Zutphen en daarnaast vrijwilliger bij het Regionaal Archief Zutphen. Bij het ordenen en beschrijven van nog niet of slecht ontsloten archieven treft hij zo nu en dan verrassende documenten aan. Troep Duitse soldaten onder weg met hun vrouwen, medio 16e eeuw. Prent (uitsnede) ge maakt omstreeks 1600 door J.T. de Bry naar een ori gineel van Hans Sebald Beham. 8 ZUTPHEN 2021 1

Zutphen (vanaf 1982) | 2021 | | pagina 8