In 2011 stuur ik mijn eerst mail naar de NIOD in Amsterdam (Nederlands Instituut voor Oorlogs documentatie). Hoewel de informatie summier is, kom ik wel een stapje verder. Hij blijkt 23 ja nuari 1943 binnengebracht te zijn in concentra tiekamp Buchenwald. Hij krijgt nummer 15312. Verder schrijven ze nog dat hij op transport ge steld was naar kamp Dora. Naar Dora? Dat kan niet! Dit kan ik mij niet voorstellen omdat wij er vanuit gaan dat hij alleen maar in Buchenwald heeft gezeten. Maar verder hebben zij geen in formatie. Via een aantal tips die ik vind op internet, be sluit ik contact te zoeken via de mail in mijn bes te Duits met het documentatiecentrum van Bu- chenwald zelf. En al op 31 mei 2011 krijg ik een pak documenten over de gevangenperiode van mijn vader. Waaronder een aantal transportlijs ten. En inderdaad, het blijkt dat hij op 8 septem ber 1943 op transport is gezet naar Kamp Dora. Een naam die mij op dat moment niets zegt. In een begeleidende brief krijg ik ook advies om een mail te sturen naar de Internationale zoekdienst van het Rode Kruis. Genaamd de ITS, International Tracing Service. In juli 2011 mail ik de ITS en ze hebben goed nieuws. Ze zijn in bezit van het dossier van mijn vader en nemen mijn aanvraag in behandeling. Maar het zou wel even duren. In oktober van datzelfde jaar ploft er een dikke en zware enve loppe op de mat. Bericht van de ITS. Wat in deze envelop zit is bijna niet te bevatten. Een gede tailleerd overzicht met een groot aantal kopieën van persoonlijke concentratiekampdocumenten van mijn vader. Zelfs een uitgebreid 'ziekenhuis rapport'. Hij is in juli 1943 zwaar ziek (TBC) opge nomen in de ziekenbarak. Na drie weken wordt hij hieruit ontslagen en mag weer aan het werk. In september heeft hij grote pech! Hij moet op transport naar een bijkamp van Buchenwald. Het heeft de lieftallige naam Kamp Dora. Maar schijn bedriegt. Onder de gevangenen krijgt het de naam van 'de Hel van Dora'. De plek waarvan niemand terugkomt. Kamp Dora-Mittelbau Voor velen, en destijds ook voor mij, een totaal onbekend concentratiekamp. Vanaf september 1943 zijn hier de gevangenen, waaronder mijn Slaapplaats in vader, samengepakt in een reusachtige steen- Dora- groeve in de Harz. Dag en nacht wordt er ge werkt in de donkere, vochtige tunnels. Dag in, dag uit wordt geboord en springstof gebruikt om gangen en ruimtes te maken voor het vervaar digen van de vernietigingsraketten de V2. Als vernietigingskamp staat Auschwitz, in Polen, bovenaan als het meest bekende Nazi misdaad kamp. Maar Kamp Dora blijkt het meest gruwe lijke werkkamp te zijn geweest. In 2014 bij mijn bezoek aan dit kamp, zie ik met mijn eigen ogen de verschrikkingen die mijn vader heeft moeten ondergaan. Tijdens de rondleiding door deze gangen in de steengroeve is het niet te bevatten hoe de gevangenen hier hebben geleefd. Want buiten het werken, moes ten ze hier ook slapen. Op foto's en tekeningen is het wrede beeld te zien. In november 1944 wordt het een zelfstandig kamp met de naam: Dora-Mittelbau. In de periode hiervoor krijgen de gevangenen een onderkomen in de nieuw ge bouwde barakken. In de steengroeve moet men werken aan de gevreesde V2-vernietigingsra- ketten. Een jaar later in 1945, als de Duitsers de oorlog aan het verliezen zijn, wordt het kamp geëvacueerd. Mijn vader wordt in april 1945 weg gevoerd naar concentratiekamp Bergen-Belsen. Een aantal weken later kan hij hier zijn bevrij ding, door het Britse leger, vieren. Hij heeft het overleefd, maar vraag niet hoe... ZUTPHEN f- 'i 2021 1 5

Zutphen (vanaf 1982) | 2021 | | pagina 5