Dus door deze slechte gezondheid af en toe 'gedwongen' pau- poort ging hij in zes. Dan is er even rust... 1943. Juist de laatste jaren, als zijn gezondheid sterk achter uitgaat, wordt hij rustiger en neemt het drinken en roken af. Of misschien wel hier door. Zijn gezondheid heeft veel te lijden gehad tijdens zijn verblijf in de kampen. Hij verliest la ter een long en leeft niet bepaald als een mon nik. Over het feit dat hij slechts in bezit is van één long is ook, vreemd genoeg, nooit gesproken. Vanwege zijn zeer slechte gezondheid kan hij de laatste jaren in zijn leven de trap naar boven niet meer opkomen. Zijn bed komt in de woon kamer te staan. Groot Graffel Dat mijn vader zo ineens doordraait, komt voor mij onverwachts. Zelf geef ik de drank de schuld. Maar achteraf. Even hiervoor ligt hij korte tijd in het ziekenhuis. Hij is nogal 'onrustig' en de verpleegkundigen besluiten hem vast te binden. Als hij weer naar huis mag, is hij dit blijkbaar niet vergeten. Mijn moeder is zoals eerder ge zegd de boosdoener. Die avond blijft hij ons be zighouden met zijn agressie. Bang, ja dat ben ik zeker. Maar ook boos en ik weet nog goed dat ik naar mijn slaapkamer verdwijn om vooral deze ellende niet mee te krijgen. Mijn zwager blijft die nacht 'waken'. Pas tegen de ochtend valt hij in slaap op de grond van de woonkamer. Zodra hij wakker wordt, begint het opnieuw. Hij raakt 'gelukkig' moe zodat zijn agressie veel minder wordt. De opnieuw opgetrommelde huisarts laat mijn vader opnemen in het Groot Graffel te Warnsveld. Voordat ze hem naar de ambulance brengen, zit ik nog even op mijn knieën bij hem. Hij lijkt de strijd te hebben opgegeven. Ik kijk hem recht in zijn ogen. Misschien wel voor het eerst, maar zeker voor het laatst. Dezelfde blik die ik heel veel j aren later ook terug zie op foto's/ tekeningen van gevangenen bij mijn bezoek aan concentratiekamp Dora-Mittelbau. In het Groot Graffel komt hij tot rust. Spijt en schaamte heerst. In de tijd dat mijn vader hier zit, ben ik geen enkele keer op bezoek geweest. Dit zegt veel over mijn band met hem. Voor mijn gevoel ben ik in die tijd vooral bezig met mijn eigen leven. Al vrij snel mag hij weer naar huis, waar het 'gewone' leven weer doorgaat. Zijn ge zondheid blijft echter broos. Na een kortstondig ziekbed overlijdt hij op 9 maart 1983. Bezoek Buchenwald Al vele jaren spookt het door mijn hoofd. Ik wil op zoek gaan naar het oorlogsverleden van mijn vader. Het enige wat ik weet, is dat hij in con centratiekamp Buchenwald heeft gezeten. Dit kamp zou ik graag een keer bezoeken. Maar door allerlei redenen is het hier nooit van gekomen. Tot 2011, op mijn vijftigste verjaardag. Van mijn vrouw, Vivi, en mijn kinderen, Lisanne en Thom, krijg ik een prachtig cadeau. Samen met Lisan- ne mag ik op reis naar Weimar in Duitsland met een bezoek aan Buchenwald. We gaan terug in de tijd. Op zoek naar herinneringen aan mijn va der en de opa van mijn dochter. Lange tijd lopen wij, bijna zwijgend, over het kampterrein. In drukwekkend en afschuw heerst er met wat we zien! Hoewel er niet veel barakken meer staan, gaan we toch op zoek naar de overblijfselen van barak nummer 49. De barak van de Hollanders. Als wij de resten van dit verblijf vinden, is er stil te en zijn er de vraagtekens. Hoe zou hij hier ge leefd hebben? Wat voor werk moest hij doen? Zou hij mishandeld zijn? En vooral hoe heeft hij dit kunnen overleven?! Helaas vinden wij geen informatie over mijn vader. Steeds meer informatie Na terugkomst is mijn nieuwsgierigheid alleen maar groter geworden naar zijn oorlogsverleden. 4 ZUTPHEN 2021 1

Zutphen (vanaf 1982) | 2021 | | pagina 4