Het oorlogsleed van mijn vader 'Weer die vieze stinkmoffen...' 'Tweede generatie kinderen van oorlogsgetroffenen zeulen vaak de trauma's van hun ouders met zich mee', schrijft de NRC op 4 mei 2020. Mijn vader, Johannes Hendrikus Burgers geboren op 21 juni 1918, overleefde drie concentratiekampen. Met geen enkel woord heeft hij hierover ooit gesproken. Zijn 'gedrag' in mijn jeugdjaren had volgens mij dan ook niets te maken met een trauma. Totdat ik heel veel jaren later op zoek ga naar zijn oorlogsverleden. et is zondag 7 juli 1974. Op onze gloednieuwe, eerste, kleurentelevisie kijken wij naar de finale tussen Ne derland en gastland Duits land tijdens het wereld kampioenschap voetbal in München. Als jochie van dertien zit ik op de bank en mijn vader op zijn stoel met zijn onafscheidelijke halve liter Grolsch. Het Nederlands elftal verliest zeer on verdiend met 2-1 van de Duitsers. Na het laatste fluitsignaal zegt mijn vader al vloekend: 'Weer die vieze stinkmoffen...'. Een uitspraak die ik nooit vergeten ben. Omdat het verlies toen en nu nog steeds een enorme teleurstelling was. Later ga ik vooral de betekenis van het woord je 'weer" anders bekijken. In mijn beleving droop hier destijds de haat van af. Nee, mijn vader en ik denk vele Nederlanders waren wederom op zijn zachtst uitgedrukt niet gecharmeerd van onze oosterburen. Het groene boekje Mijn eerste interesse in het oorlogsverleden van mijn vader is in begin jaren tachtig. Een aantal keren per jaar valt er een groen boekje door de brievenbus op de mat. Het boekje draagt de titel Kontakt Buchenwald. Dit kleine tijdschrift wordt uitgeven door de Vereniging van Oud-Buchen- walders. Opmerkelijk is dat het meestal lang op Freddy Burgers de mat blijft liggen totdat ik het opraap en mee neem naar mijn slaapkamer. Hier lees ik het boekje dan aandachtig door. Vreemd genoeg kan ik mij helaas van de inhoud nu niet veel meer herinneren. Mijn vader heeft de boekjes nooit met een vinger aangeraakt! De belangstelling is echter van korte duur. Ik ga op eigen benen staan en ga het huis uit. De door mij bewaarde tijdschriftjes verdwijnen hierdoor bij het oud papier. Machteloos Soms lijkt het erop of ik er bij ben die bewuste 23 januari 1943. Mijn vader is al in oktober 1942 gevangengenomen door de Duitsers en loopt nu, een aantal maanden later, over de beruchte Ka- rachoweg richting de poort van concentratie kamp Buchenwald. Op het toegangshek staan de woorden 'Jedem das Seine'. Machteloos kijk ik toe hoe hij nietsvermoedend naar binnengaat. Machteloos kijk ik vijftig jaar later ook naar mijn vader, die uitgeput op de vloer van de woonka mer ligt. Een dag eerder begint hij totaal door te draaien. Zittend op zijn bed in de woonkamer schreeuwt hij vooral naar mijn moeder. En al les wat in zijn buurt staat of hangt vliegt door de kamer. Hij is totaal niet meer voor rede vatbaar. De huisarts wordt ingeschakeld, helaas zonder succes. Ze kunnen en mogen hem niet opnemen in het ziekenhuis. Gelukkig neemt hij door zijn H Freddy Burgers is redactielid van het clubblad van de voetbalvereniging AZC. Tevens is hij er archivaris en fotograaf. Foto's: auteur. ZUTPHEN 3 2021 1

Zutphen (vanaf 1982) | 2021 | | pagina 3