WIE WAS TOCH... Johan Antoni Kaldenbach Veel weten we niet over hem. En het wei nige dat we weten is bijna allemaal al bijeengebracht door Johannes Gimberg, gemeentearchivaris aan het begin van de vorige eeuw en onvermoeibaar verzamelaar van Zut- phense wetenswaardigheden. Maar terug naar Kaldenbach. Hij overlijdt in 1818 te Zutphen. In zijn overlijdensakte staat als zijn beroep kunstschilder. Andere beroepen of openbare functies van hem kennen we niet. Wel weten we dat hij ongehuwd is gebleven. Johan Antoni Kaldenbach wordt 'gerefor meerd' gedoopt in 1760 te Zutphen. Zijn vader is Arnold Kaldenbach, afkomstig uit Emmerik, in gezetene van Zutphen en daar overleden in 1799. Moeder is Maria Margaretha Hagedoorn (t 1802 Zutphen). Johan Antoni heeft vijftien broertjes en zusjes. In 1752 verwerft vader Kaldenbach eerst het kleinburgerschap van de stad en vervolgens wordt hij in 1760 ook grootburger. Het groot burgerschap krijgt hij gratis "uit gunstige consi- deratiën en ter contemplatie dat desselfs voor ouders niet alleen burgers, maar leden van dit collegie vroedschap-RK) zijn geweest". Hoe precies de afstamming van de ooit zo belang rijke Zutphense regentenfamilie Kaldenbach loopt, is onduidelijk. Vader is mogelijk dezelfde persoon als de portretschilder Arnold Kalden- bach, maar zelfs dat is niet zeker. Er is in die tijd ook nog een zeembereider Arnold Kaldenbach in Zutphen werkzaam. Het oeuvre van Johan Antoni Kaldenbach is niet groot. Een deel bevindt zich in particulie re collecties. Er zijn enkele portretten van zijn hand bekend. Naast schilder is hij tekenaar en aquarellist. Hij schildert een portret van patriot Joan Derk van der Capellen en tekent ook diens grafmonument in Gorssel, nadat dit door woe- dende oranjeaanhangers is opgeblazen. Of dat iets zegt over de politieke richting die Johan An- toni Kaldenbach zelf aanhangt? We moeten er naar gissen. Johan Antoni moet bekend zijn geweest met het werk van J.F. Martinet. Waarschijnlijk heeft hij de verlichte predikant persoonlijk gekend. Ze zijn tenslotte stad- en tijdgenoten. Voor diens Katechismus der Natuur heeft hij een aantal tekeningen gemaakt, die als kopergravures zijn afgedrukt. In de collectie van Musea Zutphen bevinden zich verschillende werken van Johan Antoni Kaldenbach, zoals een geschilderd por tret van de echtgenote van Robert Jasper van der Capellen. Verder enkele aquarellen en tekenin gen, waaronder gezichten op Zutphen. Maar zijn meest opvallende werk hangt in Amsterdam. Het is het grote doek (2 x 3 meter) waarop hij in 1781 regenten en personeel van het Amsterdamse oude mannen- en vrouwengast huis heeft afgebeeld. Het bevindt zich in de col lectie van het Amsterdam Museum. (Rob Kammelar) Bronnen: - J. Gimberg, 'De Zutphensche portretschilder J.A. Kaldenbach', in Bijdragen en Mededelingen Gelre XXVI (1923) - https://www.col- lectiegelderland. nl/ - Wikipedia Zutphen 21 De regenten van het Oude Mannen- en Vrouwengasthuis in Amsterdam (1781). 20211

Zutphen (vanaf 1982) | 2021 | | pagina 21