WIE WAS TOCH... Hendrik Martinus Werner niet vanzelfsprekend is, zich sterk maakt voor het behoud van historisch, oudheidkundig en volkskundig Gelders erfgoed. In dat opzicht is hij op één lijn te stellen met prominente tijd genoten als O.G. Heldring, Alexander Verhuell, J.W. Staats Evers en J. Craandijk, die elk van uit hun eigen interesse hetzelfde doel nastreven. 'Wil men de architectuur onzer middeleeuw- sche voorvaders beschouwen, bewonderen, be- studeeren - en dat alles verdient zij volkomen - dan staan ons tweeërlei soort gebouwen ten dienste, kasteelen en kerken.' - de eerste zin van Wandelingen door Oud-Zutphen, dat begint met een lange verhandeling over de St. Walburgs- kerk. Talloze artikelen schrijft Werner over de Gelderse historie in periodieken als Geldersche Volksalmanak, de Huisvriend en vele andere. Zijn 'magnum opus' is Geldersche Kasteelen. Historische, Oudheidkundige en Genealogische Studiën. Het verschijnt in twee delen (1906, 1908). De nadruk ligt vooral op de genealogie van de kasteelbewoners. Uit onze directe omgeving behandelt Werner hierin o.a. Hackfort, kasteel Vorden, huis de Marsch, Spaensweert en de Gel derse Toren. Vanaf 1892 tot zijn dood maakt hij deel uit van de restauratiecommissie van de St. Wal- burgskerk. Ook zet hij zich in voor behoud en herstel van de Berkelpoort. In 1891 vestigt Wer ner zich op De Rees te Leuvenheim, waar hij tot 1906 blijft wonen. In 1930 overlijdt hij in De Steeg. Zijn graf is te vinden op de begraafplaats Heiderust te Rheden. (Rob Kammelar) Bronnen - RAZ, Bevolkings register Zutphen; Adresboeken Zutphen. - S.P. Haak, 'Levensbericht van H.M. Werner', in Jaarboek van de Maatschappij der Nederlandse Let terkunde, 1931 (zie www.dbnl.org). Een van de leukste boek jes over Zut- phen dat het RAZ bezit, is Wandelingen door Oud-Zutphen. Het dateert van 1911, maar is nog steeds informatief en goed leesbaar. De au teur is H.M. Werner (*1846 Breda). Vader L.E. Werner is kolonel bij de artil lerie. Werner jr. kiest ook voor een mili taire loopbaan. Hij doorloopt de KMA. Als 2e luitenant der cavalerie trouwt hij in 1873 in 's Hertogenbosch met Sophie Michelhoff, dochter van zijn regi mentscommandant. Datzelfde jaar wordt hij ge plaatst bij het 4e regiment huzaren te Zutphen. Het echtpaar betrekt een woning in de Lange Hofstraat, later in de Waterstraat. Zoon Eduard, enig kind, wordt in Zutphen geboren (1877). Met enkele onderbrekingen blijft Werner tot 1889 in Zutphen in garnizoen. De Werners zijn maat schappelijk actief. Hij zet zich in voor armlas tige oud-militairen, terwijl zij zich het lot van behoeftige kraamvrouwen aantrekt. Werner ver laat de dienst als ritmeester en wordt later nog bevorderd tot majoor. Na zijn pensionering blijft hij wonen aan de Deventerweg. Maar wij waarderen Werner wegens heel an dere verdiensten. Zijn bijzondere belangstelling heeft de geschiedenis en oudheidkunde van Gel derland. Hij is een van die geïnteresseerde lief hebbers die, in een tijd waarin dat volstrekt nog 20 Zutphen H.M. Werner, als 1e luitenant der cavalerie. 2021 1

Zutphen (vanaf 1982) | 2021 | | pagina 20