schil in vatbaarheid, en dat leidt tot nader on derzoek. En wat blijkt? Waar in 1779 de Persloop heeft geheerst, is men in 1783 vrij gebleven en omgekeerd. En dan vraagt hij zich af of de alge mene vatbaarheid misschien uitgewist (cursive ring van VG) kan worden door de ziekte zelf. Het bleek dat zij die ziek waren geweest, niet weer ziek werden. Nu wordt het tijd voor gevolgtrekkingen. De beide epidemieën, 1779 en 1783, vonden plaats bij gelijke luchtgesteldheden, en sloten elkaar uit wat slachtoffers betreft, dus dat moet twee maal dezelfde ziekte geweest zijn. De vatbaar heid per persoon verminderde door het eenmaal ondergaan van de ziekte; Van Geuns is hier toch wat voorzichtiger dan eerder. Het moet een verschrikkelijke ziekte geweest zijn. Van de zieken stierf ongeveer een derde. Uit de weinige keren dat Van Geuns wat noteert over het aantal zieken op de bevolking, is dat de helft (Ede) of een derde (Garderen). Hij dankt de hr. Lector A. G. Klose te Zutphen voor het bericht dat hij 200 zieken heeft behandeld, waarvan 47 gestorven.3 Voorbehoeding Professor Van Geuns wijdt heel veel woorden aan de 'voorbehoeding'. Maar omdat hij het hete weer toch als belangrijkste oorzaak ziet, komen die neer op het vermijden van hitte. Lichte kle ding is dan gewenst, maar als het gaat regenen toch maar wat anders aantrekken. Niet op de tocht gaan zitten, maar verblijf in bedompte ka mers is ook onwenselijk. Hij waarschuwt voor koud drinken, dus wel bijvoorbeeld thee. De dok ter raadt sterke lichaamsbeweging af; geen plot selinge bewegingen, maar gematigde arbeid of lichaamsbeweging is hoogst nuttig. Van Geuns wijst nadrukkelijk op het bewonen van kleine vertrekken, zeker als daar ook nog veel mensen slapen. En daar heb je weer de 'geringe Lieden', die zo ongezond leven. Behandeling Tenslotte, hoe behandel je een zieke. En daar zien we iets opmerkelijks. Zijn adviezen houden in dat je je maar het beste kunt gedragen alsof het wel gaat om een besmettelijke ziekte is. Dus 16 Zutphen de patiënt in een apart bed, liefst in een apart vertrek. Als verpleger (oppasser heette dat toen) beter niet een ouder iemand. Als die verple ger naar een andere patiënt gaat, de bovenkle ding afleggen, zich goed wassen en enige tijd in de buitenlucht verkeren. Als een verpleger met meer zieken belast is, beter de andersoortige zie ken eerst behandelen. Als er toch smetstoffen mochten bestaan, dan zijn die te verwachten in de kleren en in de uitwerpselen. Dus kleren goed wassen en een aparte plek voor de stoelgang graag, en meteen zand erover. (Er was nog geen WC!) Dan nog een paar adviezen voor de oppas ser: ga niet nuchter naar de patiënt, slaap niet te kort, voorkom vermoeidheid. Adem niet in als men heel dicht bij de zieke is. Er zijn duidelijke verschillen met de aanpak van de coronapandemie. Professor Matthias van Geuns onderzocht, nagenoeg in z'n eentje vooral de Veluwe, een beperkt gebied; hij schreef er een boek over en dat was dat. Maar de overeenkomst met die aanpak is overduidelijk: verzamel zoveel mogelijk informatie, informeer naar beste we ten. Nu weten we van virussen en hun gedragin gen, maar niet zoveel als we zouden willen. Er is wereldwijd contact, er wordt gaandeweg ge leerd. Er zijn meer overeenkomsten. Toen en nu zijn het dezelfde groeperingen die het hardst worden getroffen; daar is in die ruim 200 jaar niet veel aan verbeterd. En er is ook de contro verse tussen hen die na een lange, degelijke op leiding, en hen die ongeremd door kennis van zaken tot een oordeel komen. Van Geuns ervoer dat ook, hij schreef: 'men is meer geneigd tot de raad van anderen dan die van de Geneesmees ter, en men wordt moede van alle Geneesmidde len die niet zichtbaar en spoedig verlichten.' B Noten 1 Matthias van Geuns, De heerschende persloop (dysenteria epidemica), die in de laatste jaaren, vooral in 1783 de provincie van Gelderland fel getroffen heeft, nagespoord, inzonderheid op het Quartier van Veluwen, en ten gemeenten nutte verhandeld. RAZ, OW1947. 2 Bijvoorbeeld M.H. Quenouille, Rapid statistical calculations, London 1956 (methode 17). 3 Zie ook J. van der Kluit, De rode loop, Zutphen XIV, p. 46. 2021 1

Zutphen (vanaf 1982) | 2021 | | pagina 16