genlijk alleen doen. Nadat hij heeft moeten con stateren dat er uit verslagen van anderen moei lijk wijs te worden is, besluit hij af te gaan op eigen onderzoek, schrijft Van Geuns in zijn voor rede. Dat viel niet mee, schrijft hij. Aanpak Van Geuns pakt de zaak aan op twee fronten. Het ene is hoe de ziekte zich manifesteert en wat daar volgens hem aan te doen is. Wie ziek wordt, krijgt hevige buikpijn, de patiënt heeft sterke neiging tot persen - vandaar de naam - maar er komt niets, hoogstens wat vlokken of wat bloed (een andere naam is Rode Loop), en binnen vijf tot tien dagen is het duidelijk: men sterft of men overleeft. Er zijn geen aanwijzin gen van 'bedorven spijsvertering'. Van Geuns constateert dat je beter geen braakmiddelen kunt geven, maar moet proberen de pijnen te verzachten. Dan volgt een lange lijst van mid delen, netjes genummerd, waarvan de recepten achterin het boek staan. Het andere front is een grondige inventari satie van aantallen zieken, hoeveel daarvan zijn gestorven, opgesplitst naar diverse categorieën op zoveel plaatsen als hij maar bereiken kan. Dat is voornamelijk op de Veluwe, maar gegevens uit elders in Gelderland en daarbuiten benutte hij ook. In een aantal gevallen rangschikt hij de zie ken en de daaraan gestorvenen naar tijd (meest van september tot november), en naar leeftijd. Dat moet wel liggen aan de gegevens die hij ver kreeg. Hij laat nooit na zijn informanten te be danken. Maar de ene waarnemer is nu eenmaal nauwkeuriger dan de andere; dat maakt het ver gelijken van resultaten moeilijk. Het verloop van de ziekte Als arts was Van Geuns kennelijk vooral geïnte resseerd in zieken. Zelden noteert hij het totaal aantal bewoners. Zo'n zeldzaam geval doet zich voor bij de beschrijving van het ziekteverloop in Garderen. Dankzij de predikant ter plaatse weet hij dat daar 124 mensen woonden voor de epi demie. Garderen bestaat, schrijft hij, uit 28 hui zen. In 25 daarvan sloeg de persloop toe. In de drie andere woonden ook de minste mensen, na melijk in de ene drie en in de beide andere twee. Kortom, hoe meer mensen kort op elkaar zitten, des te meer kans op het oplopen van de ziekte. Toch waren er 19 huizen waar niet iedereen ziek werd. Er moeten meer factoren in het spel zijn. Nu zijn juist van Garderen veel gegevens bekend en Van Geuns analyseert die grondig. Het gaat om kleine aantallen, maar wel kan Van Geuns constateren dat kinderen tot 20 jaar meer kans lopen ziek te worden dan volwassenen. Ook is goed te zien dat in de loop van de beschreven pe riode (september t/m november), na een piek in oktober, de ziekte uitdooft. Bijna driekwart van de bevolking is ziek geweest, en ongeveer een derde van de bevolking is overleden, de meesten in oktober. In de tabel, waarin diverse dorpen zijn sa mengenomen, is onderscheid gemaakt tussen mannen en vrouwen. Hier is nog duidelijker het verloop in de tijd te zien. Van Geuns haalt nog meer uit de tabellen, waar het gaat om leeftijden en geslachten. Er stierven meer kinderen dan volwassenen, schrijft Van Geuns; de constate ring over Garderen wordt bevestigd. Voor men sen boven de 60 was de ziekte het 'allerverderfe- lijkst', snel gevolgd door kinderen (onder 15 jaar), en het minst slecht kwamen er de volwassenen (15-60 jaar) van af. Van Geuns constateert dat meer vrouwen dan mannen ziek zijn geworden. Nu vraagt hij zich af hoe het komt dat vrouwen en kinderen het meest kwetsbaar zijn gebleken. Hij denkt dat het ligt aan de bijzondere natuur lijke gesteldheid, namelijk 'meerdere volsap- ■So aLGSM. rOORBEBOEDJNtf TAFEL, van de Dorpen en Buurt- bevattende alle deszeifs bekende in 1788, naar T,id" Ep'dcm,i;' dorpen en BUURTEN des Atnpts. Otterlo Erfchoten Dorp Ede, Bennecum Ham O ver woud, Manen Ginckel Veldhuizen, Veenendaals bovenbuurs, Lu nieren Moffel, JJoesb, Eder Veen, De Veen,. som van elke C laffe. duuiung der Epidemie, naar Tijdorde, 3Aug.-250ft- 8 Aug. -ü80a. 9Aog.-s1.Oct. 9 Aug.-söOét. I4Aug.-2oOél. 15 Aug.- 7Nov. 25Aug.-iaNóv. 28 Aug. -22 Sept. 6 Sept.- 7 Nov. i7Sept„- 7 Oct. 19Sept.- 70S., 1 Oft.- 80<ft. 19Oct.- I.Nov. 4 Nov. - 6 Nov. kinderen, onder 15-Jr. Ziek. Gift. 23. 5' 93. 40. 12. 5' 21. 9. 30. 8. 28. II. 13- 4. 2. 1. 12. 5. Van 3 Aug.-7 Nov. 248, 92. PJN. MN PXRSLtyor; i8i -fcbappen, des Ampts BDE, en Cejlmvinea uan den Persloop, de Jaaren en Sexe det. Lijdeten. VOLWAS-. EA.SENEN, van 15 I to, 60 Jr. Manl. 1/ Vrouwl. Ziek. Geft. Ziek. Geft. 17' 4. 75- .21, 19. E 7. 6. 3. o. 2. .1. SOÓ. 62. •uz.iv, som van 60 Jaar. ©'elke Plaats; Vrouwl. Ziek. Geft. Ziek. Geft.. 54. 13- 81. 27. 280. 106. 18. 3. 701. 251 20. 15 -TOTAAL des gen, Ampts ooo, 68. 1 27, 14. Tabel met gege vens van dorpen rond Ede. ZUTPHEN 13 2021 1

Zutphen (vanaf 1982) | 2021 | | pagina 13