Actuele geschiedenis: hoe bestrijd je een nieuwe ziekte? Corona en Persloop m Jan Frings Een van de maatregelen die het Regionaal Archief Zutphen trof toen het Corona-virus, alias Covid-19, toesloeg, was afstand scheppen tot de balie. Dat was heel vernuftig gedaan: een vitrine met daarin toepasselijk materiaal, waaronder een boekje uit 1784, dat gaat over een toen nieuwe ziekte. n 1783 waren er door de Persloop Dysenteria epi- demica) in vier maanden 4.000 doden te betreu ren geweest in Gelder land. De schrijver, Mat thias van Geuns, professor der geneeskunde in Harderwijk, wilde zijn post niet werkeloos be kleden, schrijft hij in zijn opdracht aan de Edel- mogende Heeren Staaten des Hertogdoms Gelre en Graafschaps Zutphen. In dit boekje1 legt hij verantwoording af van zijn inspanningen om, 12 Zutphen zoals we het nu zouden zeggen, greep op de ziek te te krijgen. Overeenkomsten De overeenkomst met de huidige situatie is dui delijk. Wij weten dat we te maken hebben met een virus, maar wel een dat zich anders gedraagt dan de bekende virussen. Hoe anders dat 'nieu we' virus is, zijn we (februari 2021) aan het leren; daar zijn talloze mensen bij betrokken. Hiermee zijn terloops twee belangrijke verschillen geïn troduceerd: virus, dat wil zeggen een besef van de veroorzaker, en talloze mensen. Dat Van Geuns het begrip virus niet kende, is hier van geen be lang. Belangrijker is dat hij geen flauw idee had waardoor de Persloop werd veroorzaakt. En, hoe wel hij talloze namen noemt, de een al beroem der dan de ander, wat voor hulp hij ook kreeg bij het verzamelen van gegevens, hij moest het ei- Jan Frings is redacteur van het tijdschrift Zutphen, bioloog en amateur historicus. De vitrine met de publicatie van Van Geuns op de studiezaal van het archief. 2021 1 Matthias van Geuns (1735 1817).

Zutphen (vanaf 1982) | 2021 | | pagina 12