volgde een magescheid om voor de kinderen hun erfdeel vast te stellen. Het bezit werd ge taxeerd op 1177 gulden min de schulden, dan bleef er 625 over. Zoon Harmen, geboren in 1755, werd tuin man. Hij kocht begin oktober 1784 een huis be staande uit twee woningen in de Beekstraat in Zutphen.6 Eind oktober huwde hij met Johan na van de Hooven. Vier jaar later kregen ze een dochter Willemina, vijftien jaar later een zoon Gerritjan. En daar bleef het bij. Willemina trouwde, maar deed vreemd. Ze werd in 1842 een paar maanden opgenomen in het krankzinnigengesticht op last van de of ficier van justitie. Na twee maanden was ze in een zeer bedaarde gemoedsstemming, genoeg zaam hersteld om zonder nadeel voor de open bare orde weder tot het maatschappelijk leven te worden toegelaten. Maar later werd ze er weer geplaatst. Ze stierf er in 1862. Geen arme tuinman Harmen kocht er nog van alles bij. Kadastraal la- gen deze bezittingen tussen de oude Lokenpoort en de Kruittoren. Maar Harmen ter Maaten of andere familieleden bezaten geen grond bij de Olypoort. Wel had hij bezit tegen de Zandhoek aan het eind van Baggeroord, en grond rich ting de Lokenpoort. Alle grondbezit had een ka dastraal nummer, waardoor op een kaart is na te gaan waar dat bezit was. Wat op de aquarel geschilderd is, is de koepel kadastraal 5507. De Beekstraathuizen waren ver kocht, nu bezat Harmen vier huisjes op Bagger- oord die hij verhuurde. Het gaat hier niet om een arme tuinman die de groenten zelfs op de stenen van een ruïne moest verbouwen. Met de ladder zou hij over de muur kunnen stappen naar zijn bezit er achter. Het kadaster beschrijft het bouwwerk 550 als een koepel. Maar van oorsprong was het de Schulletoren, een halfronde waltoren uit de 14e eeuw.8 Deze toren had aan de stadskant een spitsboogvormige ruimte, een soort koepel. In zo'n boog mochten in de 15e eeuw de armen klei- >.v Den Hof van Ter- maaten; helemaal rechts de ladder. ZUTPHEN 105 2020 4

Zutphen (vanaf 1982) | 2020 | | pagina 9