Evelien Marskamp De schilder Hendrik Spies schilderde in 1830 een soort tuin op een poort. Hij noemde dit werk Den Hof van Termaaten. Volgens de omschrijving ziet men de resten van de Olypoort aan het einde van de Gasthuisstraat. In en bij de poort staan woonhuizen. Hier woonde, volgens diezelfde omschrijving, destijds onder andere de tuinder Termate die boven op de ruïne zijn tuin had, bereikbaar met de ladder aan de rechterzijde. De situatie e Lokenpoort lag aan het eind van de Gasthuisstraat tegenover het huidige sta tion. De Olypoort lag bij de oliemolen aan de Berkel ter hoogte van het oude post kantoor, nu het huidige restaurant Hai. Beide zijn uitgangen die dateren uit de dagen dat de Nieuwstad nog zelfstandig was, dus vóór 1316.1 De Lokenpoort werd mooi verbouwd en kreeg een verhoging in 1424 met 20.000 stenen. Zo werd de Lokenpoort een Lokentoren, met op het dak zes vergulde pijnappels en twee spillen waarop vaantjes met het stadswapen erop. Het dak werd gedekt met leien. Er kwam een zolder in de toren voor het opslaan van spullen van de stad. Tegen de toren kwam de werkplaats van de stedelijke kruitmaker, die werkplaats werd later verplaatst naar de hoektoren. Dat is nu de Kruit- toren. Lokenstraat betekent afgesloten straat. In 1300 stond er een huis Bij die oude hameyden. Dat betekent bij de voormalige afsluiting. Die wordt vermeld in 1338.2 De middeleeuwse stads wijk Nieuwstad had als hoofdstraat Nieuwstad. Een zijstraat daarvan was de Gasthuisstraat. Deze straat heette in de middeleeuwen Luy- ckenstraat en kwam uit op de Luyckenpoort, ook wel Lokenpoort of Hameipoort genoemd. In de Lokenstraat woonden de dienstmannen van de graaf, de Achterhoekse elite. Families als Van Bijvanck, Van Bourlo, Van Grieth en Grun- loch woonden daar. Sommige families schon ken hun huis later aan het Catharinaklooster in dat stadsdeel. De zusters daarvan kochten rond 1400 nog meer huizen en hoven langs de stads muur vanaf de Lokentoren tot de Kruittoren. In 1625 werd het kloostercomplex in gebruik geno men als Oude en Nieuwe Gasthuis.3 Wie was dan Termaaten? De levensloop van Termaaten (ter Mathe, Ter- maten) is goed te volgen in de doop-, trouw- en begraafboeken van het Gelders Archief. In 1746 kwam Willem ter Mathe vanuit Roosendaal bij Arnhem naar Zutphen om te trouwen met Ma ria van Hessen. Op 3 november 1747 kochten ze in de Hoven de katerstede4 Het Roepenest van Aeltje Jansen voor 650 gulden. Dit was een vrij allodiaal5 erf, een goed bestaande uit een huis en twee hoven. Het pand bestond al eind 17e eeuw; de naam is dialect voor rupsennest. Drie weken later maakte Aeltje haar testament op en schonk aan haar nicht Maria van Hessen 350 caroli gul dens, mits Maria haar behulpzaam zou zijn tot de dood. De "katerstede in de Heuve voor Zutp hen" had een vijfde deel van een morgen klei- land. Ze kregen twee dochters waarna Maria stierf. In 1751 hertrouwde Willem met Everdina Ho- brink. Ze bleven wonen in de Hoven kregen nog enkele zonen. Hun geboortes werden aangege ven bij de kerk in Voorst. Willem stierf in no vember 1763. Zijn vrouw nam de kinderen mee in haar volgende huwelijk in 1769. Maar eerst 104 Zutphen Den Hof van Termaaten Evelien Marskamp is verpleegkundige met als hobby de geschiedenis van Zutphen. D 2020 4

Zutphen (vanaf 1982) | 2020 | | pagina 8