De bouwstadia aan de rooms-katholieke eredienst tot op heden van de Walbur- (2020), met een kort intermezzo van 1672 tot giskerk met in het 1674. De kerk is dus langer (534 jaar) rooms-ka- grijs de 11 eeuw tholiek geweest dan protestant (427 jaar). se kerk. Verbouwingen Die oudst bekende kerk zag er anders uit dan de huidige. Die was gebouwd in opdracht van de bisschop van Utrecht, toen ook wereldlijk heer ser over deze omgeving. En dat liet hij zien: de kerk had een 'Utrechts' uiterlijk, zoals alle ker ken in het Utrechtse. In die tijd had de Duitse keizer het recht bisschoppen te benoemen. De keizer zag graag een loyale bisschop als leen man, liever dan iemand, waarvan je niet wist hoe trouw diens eventuele zoon zou zijn. Dat veran derde in 1122 met het Concordaat van Worms; toen verloor de keizer dat recht. De 12e eeuw was een roerige tijd, maar op het eind bleek er een graaf van Zutphen te zijn. Die heeft toen zo snel mogelijk de kerk zo laten verbouwen dat die er niet meer Utrechts uit zag. Het Romaanse vlakke houten plafond werd vervangen door de nu nog bestaande gewelven. Daarbij is opmerkelijk dat in het middenschip, tussen de toren (midden links in de figuur) en de viering de beide kruisribgewelven zes seg menten hebben en niet vier. Dat zie je niet vaak bij gewelven uit die tijd. Twee Keulse kerken uit dezelfde tijd, de St. Aposteln en de St. Kunibert hebben dat ook. Deskundigen vermoeden we derzijdse beïnvloeding. Het bleef een kruiskerk, met een iets verhoogde viering als liturgisch centrum. Het koor was ca. 2 meter hoger dan te genwoordig, met eronder een crypte. Omstreeks 1370 - 1390 werden de straalka pellen rond het koor gebouwd (blauw). Dat was de eerste uitbreiding van de kerk. Het sluitstuk was de enorme Raadskapel (paars). Zo kwam er ruimte voor een groot aantal altaren. Op Palmzondag 1446 sloeg de bliksem in de toren; dat leidde tot grote schade. De kerk is toen verbouwd en uitgebreid (rood). Daarvoor was het een basiliek, zoals bijvoorbeeld de Broede renkerk. Nu werd het tot de hallenkerk zoals we die nu kennen. In 1456 was het karwei klaar op de toren na. Het herstel daarvan heeft tot om streeks 1484 geduurd. De laatste grote uitbrei ding van de kerk is in oranje weergegeven. De noordelijke dwarskapel, de Credokapel (boven aan), is voltooid in 1492, wat in de kapel is aan gegeven met Romeinse cijfers. In 1499 werd op dracht gegeven tot de bouw van de zuidelijke dwarskapel, de Annakapel, zoals daar staat aan gegeven met Arabische cijfers. In die tijd werd ook het Mariaportaal tegen het noordelijke zij schip gebouwd. Aan de zuidkant werden diver se kamertjes gebouwd; die kregen in de loop der tijd de meest diverse functies, van sacristie tot NAAR TER KUILE (BEWERKT) Plattegrond St.Walburgiskerk omstreeks 1225 - 1260 omstreeks 1370 - 1390 begonnen 1393 midden 15e eeuw omstreeks 1500 1561 -1564 en later Oostzijde van het noordelijk transept met aan gegeven waar voor 1370 de vensters waren. 100 ZUTPHEN 2020 4

Zutphen (vanaf 1982) | 2020 | | pagina 4