Is deze kerk dan katholiek geweest? De Walburgiskerk als geschiedenisboek "Jazeker, zoals iedere kerk die lang voordat Luther leefde er al was." En dan blijkt vaak dat ook Luther maar een vage bekende is. Iemand uit de middeleeuwen, of zo. In ieder geval lang geleden. Nog niet lang geleden was het een vraag hoe katholiek of hoe protestant de Walburgiskerk er uit zag, maar steeds vaker tref je als gids publiek waarvoor ook dat termen uit een verleden zijn. Deze Walburgiskerk, Lieve Vrouwekerk of Grote Kerk heeft veel mee gemaakt. Dat heeft sporen achtergelaten; die zijn te zien. m te beginnen is er de ori- entatie van het gebouw; dat werd indertijd - we hebben het over de 11e eeuw - belangrijk gevon den. In het oosten kwam de zon op en daar ergens lag ook Jeruzalem, waar het allemaal begonnen was. Het kerkvolk kwam vanuit het westen de kerk binnen, gericht naar het oosten. Een eenvoudige kerk had maar één beuk of schip, maar de kerk van Zutphen was na tuurlijk geen eenvoudige kerk. Al vroeg was het een kruiskerk, met een middenschip, zijbeuken, een transept en een koor. In de viering stond het belangrijkste altaar. Kapittel en parochie Zolang deze kerk bestaat, is er iets bijzonders mee aan de hand. Eigenlijk was dit gebouw twee kerken onder één dak. Het middenschip was de kerk van de parochie; dat deel was de Lieve Vrouwekerk. Voor het andere deel moeten we even een excursie maken naar een gebied, dat ook voor veel katholieken onbekend geworden is. Dat gaat over de begrippen kapittel en ka nunnik. Een kapittel was een college van geleer de geestelijken met veel prestige, kanunniken genaamd. Hun kerkelijke taak was het koorge bed te verzorgen. Dat hield in dat ze op de juis te tijden de juiste gebeden en gezangen moesten West Jan Frings uitvoeren in het gedeelte van de kerk dat koor werd genoemd. De twaalf kanunniken van de Walburgiskerk werden benoemd door de graaf van Zutphen. Het koor was uitsluitend het do mein van die kanunniken en dat deel was gewijd aan Walburgis. De deken van het kapittel was de pastoor van de parochie. Kapittels werden inder tijd zo belangrijk gevonden dat wel aparte kapit telkerken werden gebouwd. De Lebuïnus in De venter was een kapittelkerk. De parochiekerk, de Mariakerk, stond ernaast. Al in 1059 wordt 'onze' kerk, in een afschrift van een niet meer bestaand document, genoemd als kerk van Maria, Petrus en Walburgis. Daarin is ook sprake van kanunniken in Sutphania. Het is aannemelijk dat het kapittel is gesticht, en de daarbij behorende kerk is gebouwd in de periode 1046-1054. In 1591, na de verovering van de stad door Prins Maurits, werd deze kerk onttrokken Noord N-t ransept Noorderzijschip Schip of Middenschip viering Koor Zuiderzijschip Z-t ransept Zuid Oost Zutphen 99 O Jan Frings is gids in de Walburgiskerk en redactielid van het tijdschrift Zutphen. Foto's: auteur, tenzij anders vermeld. Schematische plattegrond van een kruiskerk. 2020 4

Zutphen (vanaf 1982) | 2020 | | pagina 3