SIGNALERINGEN Dat offer is groot geweest spiratie. Het dubbelnummer van Grafiekwereld is dan ook goed ge vuld. Hendrik Spilman, Peter Kooij, Jeanne Bieruma Oosting, Sandra van de Griendt en nog vele an deren komen aan bod. Dit voor jaarsnummer van Grafiekwereld is hierdoor meer dan alleen een ca talogus bij de tentoonstelling die Stichting Nobilis dit voorjaar in het Bolwerck organiseerde. Mirjam van Velzen-Barendsen Na afloop van de Tweede We reldoorlog was het leven voor veel gezinnen nog steeds erg zwaar. Veel kinderen waren ge traumatiseerd en in slechte ge zondheid. Het uitzenden van kin deren naar pleeggezinnen in het buitenland, was een mogelijkheid voor kinderen om een positieve ervaring op te doen. Naar schat ting 100 Zutphense kinderen wer den liefdevol opgevangen in En geland, Denemarken en Zweden. Alize Hillebrink interviewde 75 jaar later enkele van deze kinde ren. De tachtigers vertelden over de reis, het huis waarin ze logeer den en natuurlijk hun pleegouders, -broertjes en -zusjes. Ze stelden foto's uit deze bijzonder periode van hun leven beschikbaar ter il lustratie. De invloed van de uitzen dingen was groot, maar in de ge schiedschrijving was er tot nu toe weinig aandacht voor. Dit boek brengt daar terecht verandering in. Bij de onthulling van het monu ment aan de Veldesebosweg in 1941 sprak raadslid H.R.A. Lan- deweerd de memorabele woor den: "Dit offer is groot geweest." Hij herdacht daarmee de inwo ners die de gesneuveld waren bij de verdediging van ons land in mei 1940. Enige tijd na afloop van de Tweede Wereldoorlog bleek dat een negental mannelijke inwoners van Warnsveld niet zouden terug keren omdat zij hun leven hadden gegeven in de strijd tegen de be zetter. In mei 1946 krijgen hun na men een plek op het monument. Wie waren deze mannen die hun leven gaven? Ina Brethouwer geeft het antwoord in deze publicatie die tot stand kwam op initiatief van het Comité Herdenkingen Tweede Wereldoorlog Warnsveld. Zij maak te daarbij dankbaar gebruik van de documentatie die Han Pieterse uit Wichmond hierover verzamelde. 118 Zutphen Prentkunst in en om Zutphen. Themanummer tijdschrift Grafiekwereld, 63ste jrg. nr. 1 Amersfoort 2020 Geen ISSN Zutphen en de grafische kunst hebben een lange gedeel de geschiedenis. Veel kunstenaars vereeuwigen Zutphen in etsen, li tho's en gravures. Ze strijken neer in Zutphen of haar directe om geving en vinden daar rust en in- PRENTKUNST IN EN OM ZUTPHEN Grajiel^y/erelcLs Alize Hillebrink, Weemoed en verlangen, Zutphense kinderuit zendingen in 1945 Hengelo (Gld) 2020 ISBN 9789492108265 Ina Brethouwer, Dat offer is groot geweest. Warnsvelds monument voor de gevallenen Zutphen 2020 ISBN 9789090329895 2020 4

Zutphen (vanaf 1982) | 2020 | | pagina 22