WIE WAS TOCH... Elisabeth Hendrina Bax Bron: - Ds. Wumkes en J. Kreijenbroek, Ruim 100 jaar zorg voor de naas te in Zutphen, 1996. Elisabeth wordt op 17 maart 1831 geboren in Zutphen als vijfde kind in een gezin met alleen maar jongens. Vader Bax is her vormd predikant en maakt de prille jeugdjaren van zijn kinde ren onvergetelijk. Zijn oogappel is de kleine Lize. Va der komt echter in april 1837 jam merlijk om bij een brand in Rotter dam. Als Elisabeth 22 jaar is gaat ze met haar broer mee naar Lage Vuursche om zijn huishouding te doen in de pasto rie. Als haar broer in 1855 in het hu welijk treedt, gaat Elisabeth bij haar moeder wonen in Warnsveld. Hier krijgt ze omgang met de evangelist H.C. Gladbeek en ze verloven zich. Zij is onder de indruk van zijn overtuigend geloof en wel sprekendheid. Hij gaat in Leiden theologie stu deren. Terwijl hij in Leiden studeert, richt Elisa beth een zondagsschool op. Dan, in 1867, sterft Elisabeths verloofde, nauwelijks dertig jaar oud. Zij blijft in rouw om hem: ze kleedt zich altijd in het zwart. Zij wijdt zich nog meer aan haar werk. Eén van haar geestelijke vrienden vertelt haar dat hij in (financiële) moeilijkheden verkeert. Daarop plaatst Elisabeth in 'De Heraut' een ad vertentie om geld "voor een behoeftige persoon" te geven. Er komt naast andere gevers, geld bin nen van ene meneer Janssen uit Overveen. Zij onderhoudt daarna een correspondentie met hem. Dat duurt vijf jaren, van 1869 tot 1874. Dan sterft hij. Niet lang na het overlijden van de heer J.J. Janssen blijkt dat hij bij testamentaire beschik king 19.000 gulden aan haar heeft vermaakt. Ze heeft het voornemen om met dat geld een tehuis voor weduwen te stichten. Ze bespreekt dit met de heer A.J.H. Reesink, aannemer te Zutphen en hij werkt een plan uit. Het komt uiteindelijk aan de Pastoorswal, nu Isendoornstraat. De opening van het Sareptahof is op 21 no vember 1895. De naam verwijst naar het verhaal van de profeet Elia: hij komt in de Fenicische stad Sarphat terecht bij een weduwe die hem voorziet van eten van haar laatste beetje olie en meel ("als je op god vertrouwt zal dat nooit opra ken" 1 Kon. 17). Wekelijks gaat Elisabeth zelf voor in een godsdienstige samenkomst. Wil iemand wel een woning maar niet de samenkomsten bijwonen, dan maakt ze geen schijn van kans. Elisabeth be stuurt haar stichting met vaste hand! Op 20 augustus 1917 sterft ze, 86 jaar oud. Zeer velen volgen de baar, waarop zij naar het graf van haar moeder op de Zutphense begraafplaats wordt gedragen. Voor haar sterven heeft ze het beheer over de Stichting Sarepta overgedragen aan de diaconie van de hervormde gemeente. In 1995 herdenkt de stichting het 100-jarig bestaan. Het gemeentebestuur verrast het be stuur door in de nieuwbouw van wijk Leesten een straat naar de stichteres te vernoemen: de Elisabeth Baxstraat, oprichtster Sareptahofje. (Martha Louwes) 116 Zutphen Elisabeth Hendri na Bax rond 1870. 2020 4

Zutphen (vanaf 1982) | 2020 | | pagina 20