dat voorlopig óók niet doen maar "a.s. herfst nadat hij bij kunsthandel v. Lier geëxposeerd heeft. Hij is op 't oogenblik in Italië woonachtig doch ik zal met hem er over spreken als hij terug komt." Zelf wil ze volgend jaar graag in Zutphen exposeren. In het nieuwe kalenderjaar, maar slechts drie maanden later, vraagt hij haar opnieuw. "Ook een expositie van uw zoon zou ons aangenaam zijn. Wilt u zich combineeren met andere schil ders, dan aanvaarden wij dat gaarne." Een maand passeert. "Daar ik ziek was kon ik uw brief niet eerder beantwoorden. Mijn ten toonstellingen in Den Haag, Amsterdam heb ik tot het einde van het jaar moeten uitstellen. Er is geen sprake van dat ik op 't oogenblik een ten toonstelling bij U kan houden. Begin 1939 zou dat héél goed kunnen Opnieuw 'volgend jaar'. Een tentoonstelling van Edgar is wel mogelijk. Ze moet dan snel aan de slag omdat hij in het buitenland, in Alassio, woont en om particuliere eigenaren te benade ren. Omdat ze hoge transportkosten verwacht door werk uit het buitenland, hoopt ze "zeer dat men zeer veel moeite zal doen voor verkoop. Dan hoop ik ook dat er goed bekendheid aan ge geven wordt in de Twentsche omstreken." Ze plaatst Zutphen óf Twente verkeerd. Na "Als ik u goed begrepen heb (Uw brief is tot mijn spijt heel moeilijk leesbaar)" geeft Van Hil- le een samenvatting van wat hij denkt gelezen te hebben. "Bezit u werken van uw vader en zou het mogelijk zijn werken van hem, U en eventueel uw zoon hier te exposeeren?" Drie schilders bete kent per persoon minder werk én als "vrijwel alle werken uit uw woning vervoerd kunnen worden, kunnen de transportkosten laag blijven." Vergissing Opnieuw verloopt een maand voordat Charley antwoordt. Ze gaat naar Alassio en zal het be spreken, maar vraagt alvast oktober-november te reserveren: de "tentoonstelling valt in een reeks. Ik denk van September in Rotterdam en begin October Zutphen. Ik zal u in juni vanuit Alassio definitief melden." Toorop schrijft zoals beloofd juni 1938. Enigs zins stekelig: "Er is een vergissing. Het zou dan een expositie worden van mijn zoon alleen daar ik met mijn werk reeds geheel bezet ben. Mis schien kan ik het later eens doen. Dan laat ik dat wel weten. Daar ik de tentoonstellingen van mijn zoon in Holland organiseer zal ik begin Oc tober weer met u correspondeeren. Het aantal werken Van Hille wacht niet af. Hij schrijft 16 juli al, naar aanleiding van haar opmerking na 12 juli weer thuis te zijn, "dat u blijkbaar omstreeks dien tijd antwoord van mij verwacht." Hij kan te gelijk doorgeven dat "de expositie van den Heer Edgar Fernhout zonder bezwaar op 22 november geopend kan worden. Hij herhaalt de hoop "dat uw werk later eens kan komen." Ook Charley reageert veel eerder, 23 juli, om dat Edgars Rotterdamse tentoonstelling vroeger sluit en daarom eerder naar Zutphen moet, dat bespaart kosten. Zijzelf wil het volgende jaar in Zutphen exposeren. April 1938 klaagt secretaris Van Hille naar de medebestuursleden van Pictura hoe dikwijls het mislukt goed werk te krijgen: kunstenaars die niet willen, kunsthandelaren die niets willen uitlenen, "realisten zooals Willink reserveerden hun werk voor Kunstzaal Van Lier, Ch.Toorop schoof exposeeren in Zutphen al een paar jaar op de lange baan, enz." 'Een paar jaar' is overdreven. In de ledenjaar vergadering wordt meegedeeld dat "Toorop heeft toegezegd in 1939 een expositie te houden." De museumconservatrice reserveert alvast het ten toonstellingszaaltje. Charley typt, voor het eerst, begin oktober een brief aan Van Hille, mét type fouten, verspringende regelafstanden, verbete ringen en aanvullingen in handschrift (dat blijft in volgende brieven), maar: winst voor de lees baarheid. "Natuurlyk, nu dat het niet meer omgezet kan worden, zal ik zorg dragen dat de exposi tie van myn zoon by u door kan gaan, temeer daar u schryft dat er niet zooveel werk noodig is. Ik moet nu onmiddelyk alle menschen aan- schryven die reeds voor de exposities toegezegd hadden. Het zal ongeveer 20 schilderyen zyn. Ik zend u dus over 'n week opgave van wat er komt, plus pryzen der te koop zynde werken.(.) Ik hoop dat de diverse eigenaars hun belofte nako- Zutphen 109 2020 4

Zutphen (vanaf 1982) | 2020 | | pagina 13