Volgend jaar Hubert van Hille, van 1936 tot 1963 secretaris van de Zutphense Kunstvereniging Pictura, besluit na zijn rechtenstudie kunstschilder te worden. Hij vraagt kunstenaars in Zutphen te exposeren. Die contacten dragen bij aan zijn eigen ontwikkeling. Hoe moeizaam de organisatie van een expositie soms verliep, blijkt uit zijn briefwisseling met Charley Toorop (1891-1955). Peter Kooij In 1937 stelt hij een Pictura-tentoonstel- ling samen uit verzamelingen van H.P. Bremmer, adviseur van Kröller-Müller, en een Haagse kunsthandel. Hij vraagt werk van hedendaagse meesters, noemt Picasso maar ook Charley Toorop en haar zoon Edgar Fernhout (1912-1974). De pers vindt het re sultaat te modern. "Stellig zijn er goede stukken bij", genoemd wordt Fernhouts Rozen. Van Char ley is er o.a. een zelfportret. In 1938 werkt een andere kunsthandel mee. Ongebruikelijk vindt die expositie niet plaats in het Museum maar bij Woninginrichting J. Ver geer Zoon, Lange Hofstraat 32. Charley's vader Jan Toorop (1858-1928) is goed vertegenwoor digd. Pictura koopt zijn ets 'Strandvondsten' voor de jaarlijkse verloting. Overigens exposeert Van Hille zelf bij die kunsthandels. Een plaatsje als Zutphen 16 december 1936 gaat een eerste brief naar Charley Toorop, Bergen (N.H.). "Zou U bereid zijn in Zutphen een exposite van Uw werk te hou- den(...) in het Stedelijk Museum; het zaaltje is groot 5 x 7 m. Gewoonlijk stellen wij deze voor waarden, dat de exposant zijn werk franco zendt, terwijl wij franco terugzenden; bij verkoop komt 10% van de koopsom ten bate van onze vereni ging^...) Gaarne horen wij Uw voorwaarden en wenschen; zoo mogelijk komen wij daaraan te- gemoet.(.) Als wij U niet kunnen overhalen Uw werk naar een kleine plaats te zenden, zou U ons dan een ander goed schilder kunnen noemen, die wel bereid is? Zou bv. Uw zoon willen?" Ze antwoordt enkele dagen later: "Ik heb er heelemaal niets op tegen in 'n plaatsje als Zut- phen een expositie te houden integendeel, doch - ik heb voorlopig geen werk genoeg bijeen om een expositie te houden van mijn werk alleen. Voorlopig doe ik dat dus niet. Mijn zoon kan Zutphen 107 Charley Toorop Peter Kooij is beeldend kunstenaar en schrijft regelmatig voor Zutphen over kunsthistorische onderwerpen. Pentekening door Hubert van Hille, ong. 9 x 3,5 cm, aangetroffen in de notulen van Pictura van okto ber 1958. 2020 4

Zutphen (vanaf 1982) | 2020 | | pagina 11