De Dupo verklaard Enkele - niet meer heel jonge - Zutphene- zen herinneren zich misschien nog dat de Rosmolensteeg vroeger in de volksmond Dupo werd genoemd. Met name aan Jan Kreijenbroek, die onvermoeibare chroni queur van Oud-Zutphen, danken we het dat dit snippertje Zutphense historie niet verloren is gegaan. In diverse publicaties in lokale media heeft hij dit intrigerende gegeven opgetekend.1 Hoe kwam de Rosmo lensteeg aan de naam Dupo? Hier in de Rosmolensteeg - ergens in het gebouw van het voormali ge Broederenklooster, waar na de oorlog decennialang het Stedelijk Museum was gevestigd - zou een opslagplaats van het garnizoen zijn geweest. Zo luidt de gangbare uitleg. Dupo zou dan een ver bastering zijn van het woord depot. Dat dupo is afgeleid van het woord depot, lijkt op zich aannemelijk. Precies dezelfde afleiding zien we bij de Dupo-brug in Spankeren over het kanaal Apeldoorn-Dieren. Deze brug dankt zijn naam aan een voormalig zanddepot daar vlakbij, dat in de volksmond dupo werd genoemd.2 Maar waar precies was dat 'depot Rosmolen steeg' dan? Was het een lokaal, kelder of ande re ruimte in het voormalige kloostergebouw, dat ook lange tijd als kazerne diende? Of misschien een schuur of aanbouw in de Rosmolensteeg waar militaire goederen lagen? En wat lag er ei genlijk opgeslagen? Op al die vragen krijgen we in de stukjes over Rosmolensteeg Dupo geen antwoord. Was er eigenlijk wel een militaire op slagplaats hier? Garnizoensstad Rob Kammelar Toen Zutphen nog vesting- en garnizoensstad was, waren er tal van militaire opslagplaatsen verspreid over de stad. Zo was de voormalige kapel van het Agnietenconvent, op de hoek van Oude Wand en Komsteeg, in de 17e en 18e eeuw 's lands ammunitiehuijs, later het militaire ma gazijn van kleding, waar trouwens ook ande re militaire goederen lagen opgeslagen. Er was het arsenaal bij de Oude Nieuwstadspoort (aan de huidige Isendoornstraat), er waren de affuit- loods en de 'strooien' loods in het Hoornwerk, Zutphen 73 Het 4e Regiment Dragonders in Zutphen. Dit regiment was hier in 1859 gekomen om het 1e Regiment Dragonders, dat sinds 1854 in garnizoen lag, af te lossen. Aquarel door Willem C. Staring, ca.1900. Het voormalige kazerneplein aan de Rosmolensteeg Dupo omstreeks 1890. De kazerne Latijnsche School was toen in verval. In het gebouwtje in de hoek werd wekelijks de medische keuring i van Zutphen- se prostituees u gehouden. Bij de 5 grote verbouwing s in 1896 werd dit O de keuken van de kazerne voor de Koloniale Reserve. Rob Kammelar (*1944) is redacteur van het tijdschrift ZUTPHEN. Hij schrijft over aller hande onderwerpen uit de geschiedenis van Zutphen en Warnsveld. Een van zijn favoriete onderwerpen is de garnizoensgeschie denis van Zutphen. 2020 3

Zutphen (vanaf 1982) | 2020 | | pagina 9