j Aan de Amsterdamse grachten... Eén van de jaarlijkse uitjes voor alle schippers is de deelname aan Sail Amsterdam, een vijf jaarlijks terugkerend hoogtepunt. Vanaf 2005 worden er twee boten op een vrachtwagen ge laden en in het IJ te water gelaten voor een tri omftocht door de Amsterdamse wateren. Door teksten uit te delen, zingen honderden mensen vanaf de kade met het koor mee. Alle activiteiten die de 'Fluisterboten Zut- phen' ondernemen zijn verbonden met varen. De paardentram die de Stichting al jaren in ei gendom heeft, vervoert gasten die gevaren heb ben, of gasten vieren hun huwelijksfeest in de bruidsboot of gaan als piraten verkleed een dol kinderfeest beleven. 'Rondom 12' heet het ar rangement dat koffie, stadswandelen, varen, een boswandeling en een paardentramtocht combi neert. Vanaf 2015 is 'Culinair Varen' een succes nummer. Gasten verorberen in drie eetgelegen- heden een deel van hun maaltijd en varen naar die locaties toe. Zutphen promotie Vanaf 2018 zet de gemeente in op de promotie van het historisch stadsbeeld van Zutphen. Plannen voor het uitgraven van de dichtgeslibde derde poort van de Berkelruïne, het blootleggen van een kloostertuinmuur en het verbreden van de Berkel tussen Leeuwenhuisje en de Berkelru- ine maakten de aanleg van een nieuwe en com fortabelere steiger mogelijk. Dan hoeven de uit stappende gasten zich niet door de wachtende gasten te wringen en gehandicapten kunnen comfortabeler geholpen worden. Daarmee zet de Stichting Toeristisch Varen Zutphen een gro te kwaliteitsstap vooruit. B Naschrift En dan is het 15 maart 2020: de coronacrisis. De boten komen glanzend van de verse lak uit de werf. De personele bezetting is rond, vier nieuwe schippers erbij, iedereen verheugt zich op een nieuw seizoen en dan ligt alles stil. Duizenden gasten zijn teleurgesteld. Boekingen worden af gezegd. We weten niet wanneer we weer mogen varen en onder welke voorwaarden. Inmiddels merkt het fluisterboten-schippersvolk hoe groot de invloed van hun hobby is op hun dagindeling, op hun zomerseizoen, op hun leven! Des te gro ter zal de vreugde, de voldoening zijn om weer aan zo'n grote toeristische attractie te mogen meewerken. Sail Amsterdam 2015. De paardentram, exclusief de paar den, is eigendom van de stichting. De koetsier is Tonny Wolters, bij de paarden staat Wilma Wolters. 72 ZUTPHEN 2020 3

Zutphen (vanaf 1982) | 2020 | | pagina 8