sabezetting in 2018 telde twee mannen en vier vrouwen. Het zijn de dames achter de ramen... van de kassa, want tegenwoordig huizen zij in het Leeuwenhuisje aan de Rijkenhage. Dat pand kon vanaf 2010 gehuurd worden en dat loste veel praktische problemen op. Het aantal gasten groeide en ook het aantal boten nam toe, ondanks dat er tot 2003 op zon dag alleen werd gevaren met aangemelde gas ten van hotels. Nu is de zondag, op de zaterdag na, de drukste dag. Op die dagen staan er ne gen schippers voor de gasten klaar. Om de geld- afhandeling wat veiliger te maken kwam er in 2009 een soort friteskar op wielen met een par keerplaats aan het Rijkenhage. Met een eigen sleutel mochten de schippers het toilet van het Leger des Heils gebruikten. Er mocht zelfs koffie gezet worden. Goede doelen De vaarprijs liep in twintig jaar tijd op van 3,50 naar 6 in 2019, maar is nog steeds de goedkoopste vaarprijs van Nederland en vanaf het begin inclusief een gratis kopje koffie in het IJsselpaviljoen. Daar maken jaarlijks zo'n 7.000 gasten gebruik van. Duizenden euro's bracht de Stichting bij elkaar voor goede doelen. De Stich ting Terminale Thuiszorg 'Noaberhulp' ontving in 2007 een fikse bijdrage en in 2010 de Clini- clowns. Daarvoor gingen 's avonds in het don ker meerdere gesponsorde met fakkels verlich te boten langs de tuinen aan de Berkel waar een tiental koren en kleine orkestjes belangeloos hun kunnen toonden. Op de Berkelruïne speel den zes trompettisten en vanachter de rodo- dendrons liet een paukenist van de Koninklijke Concordia een triomfmars horen. Maar ook de Stadsboomgaard, de Bokbierdag en andere or ganisaties en evenementen werden gesteund. Sinds kort sponsort de Stichting, vanwege de talrijke aanvragen, alleen nog evenementen die rechtstreeks met het toerisme in Zutphen te maken hebben. Dit geheel in overeenstemming met de doelstelling van de stichting. Jarenlang stonden en staan er meerdere adspirant schippers op een wachtlijst. Die lijst is er nog steeds, ondanks dat vanaf 2015 een vaarbewijs voorhanden moet zijn of worden be haald. Een golf van onbegrip ging door de groep van toen vijfendertig schippers die examen moesten doen over regels die men glad van bui ten moest leren. Scheepswrakbeveiliging, ver keerslichten onder bruggen, betonning en brug- hoogte berekenen en nog meer zaken die op de Berkel niet voorkomen. Zestig uur studie was geen uitzondering. Drie schippers haalden het examen niet, maar na een krantenartikel kon den er zeven nieuwe schippers met vaarbewijs genoteerd worden. Nieuwe schippers worden vanuit de organisatie geïnstrueerd en geschoold. Zowel in vaartechniek, maar ook in het houden van een helder en op feiten berustend verhaal tijdens de vaart. Daar zitten uren zelfstudie aan vast. Meerdere schippers volgden de cursus Zut- phenkunde en/of werken als stadsgids. Tiny Gouw 'achter de ramen' Na de doop vaart het nieuwe schip de Menno van Coehoorn onder de Louisebrug door. De schipper is Jas Wormgoor (5 september 2004). ZUTPHEN 69 2020 3

Zutphen (vanaf 1982) | 2020 | | pagina 5