verkoopt. De natuur in en rondom de stad is zo afwisselend en verrassend dat nieuwsgierige Zutphenaren instappen en zich afvragen waar ze zijn tot ze de watertoren zien. Het eerste vaar- jaar werden er 1500 gasten rondgevaren. De eer ste schippers waren vijftigers en zestigers met interesse in de stadsgeschiedenis, maar zonder enige vaarervaring. Daardoor zijn er wel eens schippers te water geraakt omdat de ene voet op de steiger en de andere op een afdrijvende boot stond. Maar dat overkwam de gasten gelukkig nooit. Omdat de gast alleen contant kon beta len, kregen de schippers een geldtas op de buik, en werd in de boot afgerekend. De eerste ver- treksteiger was de loopbrug langs Huize Elisa beth, bereikbaar via de Beekstraat. De eerste nachtsteiger, waar de accu's werden opgeladen, lag aan de tuin van Hans Borgman die ook pen ningmeester was. Hij woonde aan de Coehoorn- singel, het eerste huis rechts naast de brug. Geen geldelijke vergoeding Die vijftienhonderd gasten van het eerste vaar- jaar gaven genoeg vertrouwen om tot de aan koop van een tweede boot over te gaan. Het Stichtingsbestuur in vergadering bijeen, moest hierover natuurlijk beslissen. Voorzitter Jan Nieuwburg opende die vergadering met de me dedeling dat er een tweede boot besteld was. Yde Potma, de eerste secretaris die twintig jaar zou aanblijven, was nauwelijks verrast over de werk wijze, maar Walle Tempelman is er nu nog ver baasd over. Het nemen van beslissingen is een stuk een voudiger in een stichtingsvorm en die is bewust gekozen. Het dagelijks bestuur zocht zijn weg aan de hand van gezond verstand, zakelijkheid en van opgedane ervaringen. Het bleek effectief want in haar twintigjarig bestaan heeft de stich ting, met uitzondering van de stichtingskosten nooit één cent subsidie gevraagd of ontvangen, maar wel veel steun gekregen van vele ook ge meentelijke instanties. Doordat de vrijwilligers geen enkele geldelijke beloning ontvangen, ko men alle inkomsten de organisatie ten goede en zo kon men zich handhaven en uitbreiden. Bovendien onderhouden de schippers 's win ters de boten zelf. Eerst in een ex-varkensloods in Eefde, vanaf 2012 in een werkruimte in de Halvemaanstraat. Vanaf dat moment hoefden de schippers niet meer met een stofbril op, on der de boot te liggen om de bodem af te krab ben. De huidige werf heeft een kantelmechanis me waarmee de boot ondersteboven gelegd kan worden. Door weer en wind Eén van de strikte regels van de organisatie is: we varen altijd, behalve als het bliksemt. Als een schipper een regenpak aan heeft, is dat ook goed te doen. De eerste caissière Dinie Odink, kreeg een standplaats in regenjas met capuchon on der de bogen van de Berkelruïne met een tafel tje en een stoel. Zij was de eerste vrouw in de or ganisatie, onder de varende schippers is er (nog steeds) geen. Bij navraag bleek dat zich nog nooit een vrouw voor die functie gemeld had. De kas- 68 ZUTPHEN Oude nacht steiger aan de Coehoornsingel (2007). Een omgekeerde boot werkt een stuk makke lijker. 2020 3

Zutphen (vanaf 1982) | 2020 | | pagina 4