Geen zompen maar fluisterboten 20 jaar Fluisterbootgeschiedenis Eigenlijk wilden de initiatiefnemers al in 1991 de zomp terugbrengen op de Berkel en in de grachten van Zutphen, om daar met toeristen te gaan rondvaren. Rondom de bierviltjes zaten: Jan Nieuwburg, Meine van der Vaart en Hans Borgman. Alle drie hadden ze een horeca-achtergrond terwijl Meine ooit binnenvaartschipper was. Toen het plan meer vorm kreeg, bood Meine aan de Berkel, de grachten en de brugdoorgangen te gaan opmeten. en zomp is een specifiek voor de Berkel gebouwde boot, met een platte bo dem, zwaarden, een mast met zeil en hoge boorden om veel vracht te kunnen vervoeren. Kort na de eerste opmetingen viel dat type boot al af. Hij past niet onder de vas te bruggen van Zutphen door. De vaarsituatie in Giethoorn komt het meest overeen met de om standigheden in onze stad: lage waterstand en lage bruggen. De Giethoornse punters zijn plat bodems en ze zijn zonder zwaarden toch stabiel met 1,5 tot 2 ton aan boord. Het driemanschap koos voor de Giethoornse punter van de sinds 1890 bestaande Wildeboerwerf en ging op zoek naar de 55.000 die de punter moest kosten. Het Waterschap staat om milieutechnische reden niet toe dat er met een explosiemotor ge varen wordt. Het alternatief is elektrisch varen, maar dat was toen nog niet zo gebruikelijk. De motoren moesten uit Engeland komen. Zoek dat maar eens uit zonder internet. Maar het lukte en zo kwamen er geruisloze Engelse elektromo toren. De motoren hangen onder water aan het roerblad. Daardoor worden de boten fluisterbo ten genoemd Een nieuwe toeristische attractie De boot verkrijgen was het eerste doel van de initiatiefnemers, daarna werd die boot een mid del om een toeristische attractie in de stad te creëren. Tot op heden staat in de statuten van de Stichting: het bevorderen van het toerisme in Zutphen. Niet: leuk met bootjes varen, maar mensen naar Zutphen halen. Dat sprak in die ontwikkelingsfase de Zutphense middenstand aan. De Kamer van Koophandel kwam, natuur lijk ook in het belang van de stad, met een klap per van 25.000. De rest werd aangevuld door twee afdelingen van Koninklijke Horeca Neder land afdeling Zutphen en Gelderland, de Com missie Hanzesteden, de Ondernemersvereni ging Zutphen en de Stichting Zutphenpromotie. Dan heb je het geld bij elkaar, dan komt die boot, je laat hem op 30 juni 1999 te water, maar dan begint het. Wie gaat aan het roer staan, hoe laat, hoe lang en waar vaar je heen, op welke da gen en wat doe je om je gasten te boeien... als ze al komen? Dan blijkt dat rondvaren in Zutphen zichzelf Joop Tangerink Zutphen 67 E Joop Tangerink (1938) is fluisterboot- schipper sinds 2009, stadswandelaar en schreef mee aan het boek Zegen of kopzorg - Zutphen drie eeuwen garnizoensstad, Zutphen 2016. Foto's: Collectie Stichting Toeristisch varen Zutphen, tenzij anders vermeld. Afvaart van het eerste schip vanaf de provisorische steiger in 1999. Op de achter grond rechts kijkt de secretaris Yde Potma vol span ning toe. Meine van der Vaart is de schipper. T kofschip 2020 3

Zutphen (vanaf 1982) | 2020 | | pagina 3