Een vont en een lam in 1527 Het beeldverhaal van de doopvont van de Sint-Walburgiskerk Aartje Bos- Oskam Wie kent niet de reusachtige koperen doopvont van de Sint-Walburgiskerk in Zutphen? Tegenwoordig staat ze verloren tegen de westmuur van de zuidbeuk van de kerk, onge poetst en ongebruikt. Dat was de eerste jaren na 1527 totaal anders. Apetrots was men op de vont. Je kon toen niet zeggen dat je in Zutphen geweest was als je deze vont niet gezien had. Ze vormde de schitterende finishing touch na een grote verbouwing van de kerk. De vorm sloot helemaal aan bij wat er verder in de kerk te zien en te doen was. Wat kunnen we daarvan nu nog herkennen? Een torenmonstrans an een afstand lijkt de doopvont een rijk versierde torenmonstrans van circa vier meter hoog, die behoorlijk intact is ge bleven. Van dichtbij zien we dat de vont bestaat uit een kuip in de vorm van een miskelk en een deksel in de vorm van een toren. Dat deksel is zo zwaar, dat het met behulp van een kraan getild moet wor den. De eenvoudige kraan is nog aanwe zig maar voor het bedienen is een contra gewicht nodig. Ooit was dat een kogel van ruim 20 oude Zutphense ponden.1 Met dat gewicht kon men het deksel iets hef fen en opzij duwen, waarna men bij het gewijde water in de vont kon komen. Het belangrijkste sierelement van het deksel is het dooppaviljoen. Het lijkt wat op een hoge zonnetent waarin nog twee van de drie figuren staan. Standaard be staat deze figurengroep uit: vooraan Christus, die zijn bovenkleed afgegeven heeft om zelf gedoopt te worden, met schuin achter hem een engelfiguur die dat kleed over zijn armen draagt en een derde figuur, die altijd Johannes de Do- 82 Zutphen Aartje Bos-Oskam is meer dan 25 jaar gids geweest in de Walburgiskerk en heeft zich intensief verdiept in de achtergronden van wat in die kerk te zien is. Daarover publiceert ze regelmatig. De doopvont in haar huidige staat. 2020 3

Zutphen (vanaf 1982) | 2020 | | pagina 18