misschien wel het meest tot uitdrukking in het feit dat sommigen in hun latere leven hun eigen kinderen zelfs vernoemden naar hun pleegou ders, pleegbroers en/of -zusters. De kinderen van toen zijn nu tachtigers. 75 jaar na dato spreken ze met nostalgie over de fij ne tijd die ze in hun 'pleegland' hadden. Foto's van pleegouders worden nog altijd gekoesterd. Na al die jaren spreken sommigen nog vloeiend Zweeds. "Ik denk zelfs in het Zweeds," zegt Geer tje Reidinga. Ook al is het al lang geleden, ze denken er allemaal nog heel vaak aan terug. Het verblijf in de warme pleeggezinnen waar ze te rechtkwamen, stond in schril contrast met de zwarte oorlogsjaren. Deze werden bij de meeste kinderen dan ook gauw naar de achtergrond ge drongen. En daarmee was het doel van de kin deruitzendingen in 1945 en 1946 bereikt: de kin deren van de oorlog een positieve (levens) ervaring geven. B Bronnen en literatuur - Regionaal Archief Zutphen: o.a. Archief gemeente Zutphen (0003), Dienst voor Sociale Zaken van de gemeente Zutphen (0282), Jaarverslag gemeente Zutphen 1945, Archief Unie van Vrouwelijke Vrij willigers (5042). - Archief Zutphens Rode Kruis. - Krantenbank Delpher. - Jan Kreijenbroek, Zutphen in oorlogstijd, 1994. - Jan Sintemaartensdijk, De Bleekneusjes van 1945, 2002. - Interviews met Geertje Reidinga, Sara Noach, Ap Stein en Henk Terink. Noten 1 Betekent: koelwagen 2 Aan een transport op 19 juli nemen ook Arnhem se kinderen deel. Het is niet uit te sluiten dat hier Zutphense kinderen bij waren. 3 5 september 1944, de dag dat veel mensen dach ten de Nederland elk moment bevrijd kon worden van de Duitse bezetting. ZUTPHEN 81 De aankomst van Geertje Reidinga in Zweden met Zutphense kinde- haar pleegmoeder en pleegbroer. ren uit Engeland op de Zaadmarkt in mei 1946. 2020 3

Zutphen (vanaf 1982) | 2020 | | pagina 17