en geestelijk heeft hij een klap gehad van de oor logsjaren. Hij is net zeven en mag samen met zijn oudere broer Gradus mee naar Denemar ken. Na twee dagen reizen bereikt het konvooi Krusa, de centrale grenspost van Denemarken en Duitsland, een verplichte stop. Hier worden de kinderen ondergebracht in een voormalig barakkenkamp van de Duitsers. Ze worden ge doucht, de haren worden ontsmet en alle kleren gestoomd in hete luchtovens. Ook worden de kinderen nagekeken door een dokter. Er is een eetzaal en er zijn slaapzalen. Na het opvangkamp gaat Appie samen met zijn broer Gradus voor drie maanden naar een pleeggezin in Kastrup, bij Kopenhagen. De broers komen terecht in het huis van de loco burgemeester. "Het was een kast van een huis, net een kasteel." Bij het huis is een grote tuin met een boomgaard en de kinderen plukken er eindeloos aardbeien en bessen. Grenzend aan het terrein is een paardenrenbaan waar ze vrij mogen rondlopen en mogen helpen bij het paar den borstelen. "Ik zat veel tussen de paarden, dat vond ik het mooist." De elfjarige Henk Terink mag naar Zweden. Hij is de elfde in een gezin van zestien kinde ren. Het gezin woont in een klein arbeiders huisje in de Lievenheersteeg in Zutphen. "Een woonkamer van 4x4, een voorkamer en een zol der." De kinderen slapen met z'n allen op zolder. "We sliepen met z'n vieren in één bed." Na een lange reis wordt hij opgenomen in een gezin in - Alby op het Oost-Zweedse eiland Öland, ruim duizend kilometer van Zutphen. Zweden is voor hem een paradijs. Hij kan gaan en staan waar hij wil. "Ik was daar een bezienswaardigheid. Men sen stopten me zelfs geld toe. Ze noemden me 'de knuffelhollander'." Hij leert er schaatsen, ski- en, bobsleeën en naar de sauna gaan. Evenals de andere kinderen spreekt hij al heel snel de taal. "Binnen een maand sprak ik Zweeds." In het gastgezin krijgt hij de warmte die hij van thuis niet kent. "Als mijn pleegmoeder zag dat ik het moeilijk had, nam ze me bij zich. Ik heb nog nooit zo'n lief mens meegemaakt. Ik wist helemaal niet wat knuffelen was. Dat de den we thuis niet. In Zweden kreeg ik een arm om me heen. In de oorlog was het ieder voor Zutphen 79 Keuring en inschrijving van kinderen voor uitzending. Transport met koelwagens naar Denemarken, 1945. 2020 3

Zutphen (vanaf 1982) | 2020 | | pagina 15