Weemoed en verlangen: Zutphense kinder uitzendingen in 1945 "Ik wilde niet meer terug naar Nederland" Alize Hillebrink Om bij te komen van de oorlogsjaren werden Zutphense kinderen in 1945 uitgezonden naar het buitenland. De kinderen die er het slechtst eraan toe waren kwamen het eerst in aan merking voor uitzending. In de zomer en nazomer van 1945 gingen naar schatting honderd Zutphense kinderen naar Engeland, Denemarken, Zweden en Zwitserland. Dit jaar is het 75 jaar geleden dat Nederland werd bevrijd. Verlost van de onderdrukker werd de schade opgenomen. De stad Zutphen was geha vend. Maanden duurde het, voor het meeste puin was geruimd en er met schaarse middelen kon worden gestart met we deropbouw. Het was een tijd van vaak grote ar moede. In dit klimaat kregen Nederlandse kin deren de kans om op kinderuitzending te gaan naar het buitenland. Kinderen werden uitgezon den op medische, medisch-sociale en sociale in dicatie en werden daarvoor gekeurd door lokale school- en huisartsen. Ouders grepen het aanbod tot uitzending van hun kind meestal met twee handen aan; en niet alleen omdat er dan een mond minder te voeden was. De oorlogsjaren hadden een groot deel van het leven van hun kroost bepaald en uitzending bood de kans op een positieve ervaring. De uitzendingen werden georganiseerd door de Nationale Commissie tot uitzending van Ne- derlandsche kinderen 1945 in Den Bosch. In '45 en '46 werden in totaal meer dan 30.000 kinde ren vanuit Nederland uitgezonden naar het bui tenland. Hulporganisaties als het Rode Kruis, het Nederlands Volksherstel (NVH), de Unie voor Vrouwelijke Vrijwilligers (UVV) en kerkelij- ke instanties hadden hierbij een ondersteunen de en faciliterende functie. Het vervoer van de kinderen naar het buiten land vormde in eerste instantie een probleem. In het bevrijde Nederland was nauwelijks trein verkeer mogelijk. Veel spoorlijnen waren ver nield en wagons en locomotieven gestolen. In verband met mijnen was vervoer over zee zeker niet zonder gevaar. Voor het vervoer van de kin deren per schip naar Engeland werden daarom mijnenjagers ingezet. Voor de transporten naar Denemarken en Zweden schoot Denemarken te hulp met een bijzonder transportmiddel. De Denen haalden de kinderen in Nederland op met Deense viswa- gens K0levogen1, waarin op de bodem stro werd gelegd waar de kinderen op konden zitten of lig gen. Na een lange reis naar hun 'pleegland' wer den de kinderen kort ondergebracht in kampen waarna ze werden opgenomen in pleeggezin nen. De eerste uitzending vanuit Zutphen naar Denemarken was op 18 augustus 19452. In sep tember volgden er nog twee transporten naar Scandinavië en in oktober vertrok er een groep naar Engeland. Twee dagen reizen Appie Stein (1938) woont met zijn ouders, twee broers en een zus aan de Marsweg. Lichamelijk 78 Zutphen Alize Hillebrink is journalist en correspondent bij Achterhoek Nieuws. In augustus is haar boek Weemoed en verlangen, Zutphense kinderuitzendingen in 1945 verschenen. Uitgezonden mochten worden: - kinderen die door de oorlog- somstandighe- den meer dan gemiddeld had den geleden; - kinderen die herstellend wa ren van acute ziekten; - kinderen met ondervoeding; - kinderen met nerveuze ver schijnselen zoals angst en slapeloosheid. 2020 3

Zutphen (vanaf 1982) | 2020 | | pagina 14