Janus Kraan Evelien Marskamp Albertus Wilhelmus Kraan was kind uit een schippersfamilie. Hij huwde in 1895 met Wilhelmina Dingena Kuppens en ze leefden samen op het Rijnschip 'Johan'. Zoals een goed katholiek gezin betaamt, kregen ze dertien kinderen. De jongste was Adrianus Theodorus geboren in 1914 in Amsterdam. Zijn broers en zussen waren ook onderweg op het schip in diverse plaatsen langs de rivieren geboren. Zijn roepnaam werd Janus. En ook hij werd matroos op de Rijnvaart. Zijn vader stierf toen Janus 19 was. Hij belandde in 1940 in Amsterdam en leefde daar in huis met de 15-jarige Hendrikje Lentink, dochter van Wil lem Lentink uit Zutphen.1 n april 1945 bliezen de Duitsers alle bruggen bij het Twentekanaal op. Na de bevrijding was Ja nus de eigenaar van een zelf gemaakt pontje over dit kanaal samen met een collega: schip per Visser. Later hadden ze ook het pontje over de haven van Spieker en Elferink en bij de gas fabriek. Het pontje lag in de Zuiderhaven. Zijn lijfspreuk was: "Al had ik Salomons wijsheid en Simons gewin, kan ik toch niet overzetten naar ieders zin."2 Hij bezocht elke zondag de kerk. Rond 1948 woonde hij, met Hendrikje, in Zutphen aan de Oude Wand nummer 14. Het huidige nummer 20. Ze kregen samen een dochter. Hij bracht sta ven ijs rond in Zutphen. De relatie liep stuk. In maart 1955 diende hij een verzoek in bij de gemeente om zijn woning te verbouwen voor 4800 gulden. De aannemer Reesink uit de Laar straat wilde de klus uitvoeren. Het werd een rij wielstalling. Drie jaar later pakte hij voor 9000 gulden het inwendige van het perceel aan; de drie ramen aan de voorzijde werden vervan gen door twee deuren. Achter het middelste raam kwam het kantoor, erboven de woning en op zolder de slaapkamer en de badkamer.3 Het naastgelegen pakhuis, nummer Oude Wand 22, werd ook door hem gebruikt. Daarnaast lag de schouwburg; al die bezoekers stalden bij hem de fiets. Voor het band oppompen moest je 5 cent betalen, maar je kon er ook een dropje voor 1 cent kopen. Ook bood hij kleding te koop aan. Inmiddels was hij getrouwd met de uit Ber gen op Zoom afkomstige Maria Dorothea Johan na den Boer. Zij noemde hem Ad en hij noemde haar liefkozend Riet. Ze kregen geen kinderen. In 1959 stierf zijn moeder, dan al 26 jaar wedu we, in Groenlo. Hij begroef haar op de katholie ke begraafplaats in Zutphen en sierde haar graf met een portretje. In 1966 verzocht hij om ontheffing bij de af deling stadsschoon voor het hebben van twee automaten aan zijn pand. Zijn bedrijf breidde zich uit tot expeditiebedrijf met een personeels lid in dienst. Zijn slogan: "Zeggen en gaan voor 76 Zutphen Evelien Marskamp is verpleegkundige met als hobby de geschiedenis van Zutphen. I 7 Het pontje van Janus Kraan. 2020 3

Zutphen (vanaf 1982) | 2020 | | pagina 12