m er waren pulvertorens, kruithuizen en munitie opslagplaatsen, er waren hooizolders, stroberg plaatsen en foeragemagazijnen.3 Maar geen van deze opslagplaatsen en bergruimtes werd aan geduid met de naam depot. Hoe zat het dan met dat geheimzinnige depot in de Rosmolensteeg? In de kazerne hier zal vast wel een bergplaats van het een of ander zijn geweest, maar dat was niet het depot waaraan de Rosmolensteeg zijn volkse naam Dupo te danken had. Depoteskadron Depot slaat in dit verband niet op een opslag ruimte, maar op een bepaalde eenheid militai ren. Zutphen had vaak cavalerie in garnizoen. Rond het midden van de 19e eeuw bestond een regiment cavalerie uit vijf veldeskadrons, elk van ongeveer 100 gevechtsklare mannen met hun getrainde paarden. Daarnaast had elk regi ment een z.g. depoteskadron of kortweg depot. Dit was het opleidingseskadron van het regi ment, waar niet alleen rekruten opgeleid wer den tot gevechtsklare cavaleristen, maar ook on ervaren paarden net zo lang gedrild en getraind werden tot ze blindelings de commando's van hun berijders opvolgden. Klaargestoomde man schappen en paarden stroomden vanuit het depoteskadron door naar de veldeskadrons om de daar opengevallen plaatsen t.g.v. ziekte, ver wonding, afzwaaien enz. op te vullen. Kortom, het opleidingseskadron was de voorraadkamer, het depot van het regiment.4 In 1854 kreeg Zutphen, na een aantal jaren van afwezigheid wegens de slechte staat van ka- zernes en stallen, tamelijk onverwacht weer een cavaleriegarnizoen. Op 8 mei 1854 meldde zich in Zutphen de staf van het 1e Regiment Dragon ders met twee veldeskadrons en het depoteska dron (de overige veldeskadrons van dit regiment gingen naar Leeuwarden). De staf en de twee veldeskadrons werden gelegerd in de IJzen- doornkazerne (Nieuwstad) en in het Provoost huis (Geweldigershoek). Het depoteskadron werd ondergebracht in het voormalige Broede renklooster.5 Tot voor kort was hier de Latijnse school gevestigd en speciaal voor de dragonders werd het gebouw in allerijl provisorisch geschikt gemaakt voor huisvesting van soldaten, in de woorden van het bestek: "de tegenwoordige lo kalen ingericht worden om te kunnen loge ren 109 manschappen, benevens een keuken en politiewacht.6 Een legeringsgebouw dus, geen depot, magazijn, pakhuis o.i.d. Kazerne Latijnsche School Deze kazernefunctie heeft het gebouw vervol gens behouden. Na 1854 bleven in het oude kloostergebouw decennialang militairen gehuis vest en raakte het gebouw bekend als kazerne La tijnsche School. Lange tijd was hier het domein van depoteskadrons van de cavalerie, maar later werden er ook kanonniers ondergebracht. In de jaren '80 van de 19e eeuw raakte de kazerne in verval en werd nog mondjesmaat voor huisves ting gebruikt. Leegstaande lokalen zullen toen wel eens gebruikt zijn voor tijdelijke opslag van goederen, maar het ministerie van Oorlog bleef spreken van kazerne Latijnsche School.7 In 1896 werd de kazerne gemoderniseerd en uitgebreid om de Koloniale Reserve te huisvesten. Opnieuw was het uitsluitend een legeringsgebouw. De enige opslag in de vernieuwde kazerne was de wapenkamer,8 zoals elke kazerne die heeft. Dat in het voormalige Broederenklooster vaak het depoteskadron van het garnizoen le gerde, verklaart goed dat het hele min of meer besloten binnenterrein tussen Broederenkerk, dormitorium en refter, inclusief de langslopen de Rosmolensteeg met de toegangspoortjes (de oude kloosterhof dus), depot dupo is gaan he ten. Als je vanaf de Turfstraat het poortje door ging, kwam je op het terrein van het depot(-es- Mli 74 Zutphen OPENBARE LEESZAAL Toegangspoortjes naar de Rosmo- lensteeg Dupo. Links het poortje aan de Rozen gracht omstreeks 1932; rechts kij ken we vanuit de Rosmolensteeg door het poortje naar de Turfstraat, ca.1925. ioi'tje T^osmolenstee^ -Zutpl 2020 3

Zutphen (vanaf 1982) | 2020 | | pagina 10