■Rf log geen geluiden geeft is het angstwekkend stil. Zoo nu en dan kunnen we ook waarnemen dat de Duitschers zich al sluipende langs de Berkel en de Warnsveldseweg op Zutphen terugtrek ken. Tegen half vijf moeten de tanks staan voorin Warnsveld bij de toren en de kerk. Wanneer al les stil is geworden, horen we de menschen in Warnsveld joelen. Ze zijn vrij! En wij, wij moe ten de oorlog nog over ons heen krijgen. Wat dat voor een gevoel is, is niet te beschrijven." Dan begint de slag om Zutphen. In het zie kenhuis noteert mevrouw Van der Veen: "De Duitsers zijn steeds meer in actie. 'We geven ons niet over, maar we vechten ons liever dood', de len zij ons mede, die met een kleine verwonding hier komen om zich te verbinden. En de vernie lingstroepen zijn hier ook gebleven. Dat voor spelt zeker niet veel goed, wat we ongetwijfeld later zullen weten." Stadsoorlog De Canadezen hebben niets aan het geallieerde overwicht in de lucht en hun overmacht aan ma teriaal. De Duitsers blazen vrijwel alle bruggen in Zutphen op. Op 5 april schrijft Annie Karssen- berg in de Frans Halslaan: "We zijn allemaal zo wit als een doek, helemaal van streek. Als we er zo afkomen, mogen we blij zijn. Ineens voel je de grond dreunen en een geweldige knal beves tigt, dat er weer een brug gaat. De Julianabrug. Je schrikt geweldig en de scherven vliegen weer overal neer. Een geweldige stoflawine stuift naar binnen." Door het opblazen van de bruggen maakt de Duitse bezetter van Zutphen een militai re stelling. Zutphen wordt het terrein van een stadsoorlog. Burgers gaan ondergronds, de kel ders in. Onder hun eigen huis. Of bij buren, fa milie, kennissen of bij wildvreemden. Uit de kraan komt geen water meer. Er is ook geen elek triciteit meer. De aanvoer van melk is gestaakt. Bakkers bakken geen broden meer. De centrale keuken, die sinds begin januari dagelijks 3.000 tot 3.500 warme maaltijden kookte, moet er ook mee stoppen: geen grondstoffen meer en het uit delen van de maaltijden is te gevaarlijk gewor den. De gevechten concentreren zich in het De- venterwegkwartier en rond de Warnsveldseweg. Clara Eggink, de gescheiden vrouw van de dich ter J.C. Bloem, die in Zutphen werkt, schrijft la ter in haar herinneringen over de Duitse bezet ters: "De bezetting had zich verschanst binnen de grachtencirkel achter de onmogelijkste bar ricades. Overal zat springlading in en overal la- Zutphen 41 Duitse soldaten maken zich uit de voeten. Huisarts Jan Thate maakte clandestien deze drie foto's vanuit het laatste huis aan de Bonendaal van de vluchten de Duitsers. Warnsveld is bevrijd. 5 april 1945. Een Cana dese tank op de Vordense Binnen weg met ervoor de broers Jan en Wim Wagenaar en Tielenius Kruit hof. 2020 2

Zutphen (vanaf 1982) | 2020 | | pagina 9