blijven ongeveer 1.500 patiënten en personeel, terwijl het Graffel berekend is op 500. De Ca nadezen zien het Graffel aan voor een militaire stelling. Op hun luchtfoto's van het gebied zijn namelijk de loopgraven zichtbaar die de Duitse dwangarbeidersorganisatie Todt om het Graffel- terrein heen heeft aangelegd. Als de beschietingen aanhouden, loopt ge neesheer-directeur Paul van Bork van het Oude en Nieuwe Gasthuis in zijn witte doktersjas met een witte vlag dwars door de linies. Hij maakt de Canadese commandant duidelijk dat diens mensen een ziekenhuis beschieten. Het geschut luwt en stopt. Van Bork loopt weer terug naar het Graffel. Een van de mensen die daar bange uren door maakt is Antoon Denkers, de doodgraver van de gemeente Warnsveld. De Duitsers hebben Den kers en zijn gezin uit hun huis gezet en hij ver blijft nu tijdelijk in de machinekamer van het Graffel. Hij noteert in zijn herinneringen: "Wij gaan weer naar de machinekamer, met de dank in ons hart voor God en dokter Van Bork voor de bijzondere redding." 's Nachts is er opnieuw alarm. In een ander deel van het Graffel dringen de Canadezen naar binnen en zij openen het vuur. Zij zijn kennelijk niet op de hoogte van de status van het gebouw en het staakt-het-vuren. In dit gedeelte wonen ongeveer 200 patiënten en personeel van het Provinciaal Ziekenhuis Duin en Bosch uit Cas- tricum die medio 1942 zijn geëvacueerd naar Warnsveld. Opnieuw verhindert dapper optreden een bloedbad. Zenuwarts Marius ten Raa die hier de leiding heeft, schrijft in zijn dagboek: "We had den toen kort na elkaar 4 voltreffers op ons man- nenpaviljoen. Het was een hel toen de Canade zen door de gangdeuren naar binnen schoten. Begeleid door Br[oeder] Nonnekes die, met de handen omhoog waarin hij een lantaarn vast hield, meeging kon ik de Canadese officier over tuigen dat dit een ziekenhuis was en niet een 'militaire vesting'!! zoals hij ten gevolgde van de Todt stellingen op ons terrein op zijn kaart had staan. Hij vertelde dat hun opdracht was geweest het gesticht volkomen te vernietigen. Even na ons onderhoud hield inderdaad het ar tillerievuur op ons gesticht op al bleven er tot omstreeks 4 uur des morgens miltrailleurge- vechten van man tegen man op 't terrein en om de gebouwen aan de gang. 's Ochtends is het Graffel bevrijd. De Canade zen stoten door naar Warnsveld." Stilte voor de storm Op 5 april beschrijft ingenieur Verhoef aan de Schimmelpennincklaan wat hij in Warnsveld ziet en hoort. De Schimmelpennincklaan is in die tijd het eind van de stad, met onbelemmerd zicht op Warnsveld. "'s Middags zijn de gevechten aan de gang in midden Warnsveld. Mitrailleurvuur, pantseraf- weergeschut, geschut van de pantsers zelf. Het rollen van de pantsers. Zelf kunnen we de tanks nog niet zien, maar we zien ze indirect opruk ken doordat de rookpluimen en steenstofwol ken zich verplaatsen. Het duurt van ongeveer 12 uur tot een uur of vier- half vijf. Wanneer de oor- De loopgraven langs het terrein van het Groot Graffel, aange legd door de Duitse dwangar beidersorganisa tie Todt. - 40 ZUTPHEN 2020 2

Zutphen (vanaf 1982) | 2020 | | pagina 8