"De Tommies zijn er!" Dagboeken, brieven en herinneringen van ooggetuigen zijn een rijke bron van infor matie over de laatste dagen van de oorlog en de bevrijding. Begin april 1945 wordt eerst Warnsveld en vervolgens Zutphen wijk voor wijk bevrijd, met De Hoven als laatste op 14 april. De ravage in de stad is enorm. Zien en horen In de loop van maart 1945 kon je in Zut- phen het front hóren naderen. Op 30 maart schrijft Griet van der Veen in haar bevrijdingsdagboek: "We horen duidelij ker het geschut bulderen." Van der Veen is hoofd van de huishouding in het algemeen ziekenhuis aan de Coehoornsingel. Als de bevrij ding nadert, begint ze een dagboek. De volgen de dag noteert ze: "Er heerst grote zenuwachtig heid in de stad. We doen ons uiterste best rustig te blijven, de patiënten zijn het ook en worden naar de kelders gebracht." Het front heeft z'n eigen geluidsrepertoire. Frits Hogenkamp, werkzaam op de rechtbank, woont in de Frans Halslaan 7. Hij schrijft in zijn relaas van de bevrijding: "Vanavond tegen half tien een gorgelend geluid te horen, komen de uit de richting Wichmond, gaande in de rich ting Eefde. Om de 10 minuten ongeveer een sal vo van een 20 schoten. Het leek net een orgel en dat was werkelijk een leuk gehoor en bleven er een heelen tijd voor boven op het balkon staan om het te hooren. De granaten bleken later inge slagen te zijn in Eefde op de Kanaaldijk. We ver moeden dien avond niet, dat wij een week lang Menno Tamminga van dit orgel-gedoetje konden genieten." Je kon het front ook zien naderen. L. Verhoef, een scheikundig ingenieur die aan de Schim- melpennincklaan 23 woont, schrijft op 31 maart, de zaterdag voor Pasen, in zijn dagboek: "'s Avonds zien we de zoeklichten en frontlichten veel korter bij. De spanning komt nu wel op een maximum." Overdag kun je zelfs op straat zien dat het front naderbij komt. NSB'ers gaan ervan door. Duitse soldaten kiezen de terugtocht. Met paard en wagen, lopend of op gestolen fietsen. Annie Karssenberg in de Frans Halslaan 36 noteert op 1 april, Paaszondag, in haar dagboek: "De meeste moffen uit onze straat zijn verdwenen en ook de Duitse madel gingen bepakt en bezakt weg. Op geruimd staat netjes." Dappere optredens In de daaropvolgende dagen is het front zelf ook in zicht. Vanuit Zutphen kijken mensen naar de gevechten tussen de Duitsers en de Canadezen en de brandende boerderijen in de Ooyerhoek en in Leesten. In de loop van de middag van 4 april beginnen de Canadezen Het Groot Graffel te beschieten. In het psychiatrisch centrum ver- De deels weg geblazen en doorboorde St-Walburgis- kerk. De Duitsers hadden vlak voor de bevrijding een munitiedepot tegenover de kerk opgeblazen. De Canadezen had den uit voorzorg de toren onder vuur geno men om Duitse scherpschutters en uitkijkposten uit te schakelen. ZUTPHEN 39 2020 2

Zutphen (vanaf 1982) | 2020 | | pagina 7