SES# v,i even een hand en hij gaf ons een sigaret merk Sweet Caporal. Dat was mijn moment van be vrijding! We kregen een oorkonde van dr. Doyer 'voor moedig gedrag.'" Brand meester Wim de Jong, een ambtenaar van de burgerlij ke stand, verblijft in die tijd in de Rozenhoflaan. Hij schrijft in zijn dagboek: "Om 10.30 roept men in de laan om emmers. Het Algemeen Zie kenhuis aan de Coehoornsingel staat in brand. Alle bewoners van Rozenhoflaan en Coehoorn- singel vormden een ketting van de gracht naar het ziekenhuis. Met emmers water trachtten we te blussschen. Verder werkten we met bijlen en schoppen op het dak. Om 12.00 uur pauze van wege artillerievuur. En het in brand schieten van een Duits munitiedepot bij Spieker en Elfe rink. Toen bleek ons dat wij, Deventerwegkwar- tier en Rozenhoflaan, bevrijd waren. Namelijk bij het ziekenhuis drie Canadezen en twee Ne derlanders van de Prinses Irene brigade (vrijwil ligers uit Brabant). Alle patiënten, een 30 tal, wa ren bijna allen bij burgers gebracht. Enkel nog in kelder [van het] ziekenhuis [patiënten]." Mevrouw Van der Veen in haar dagboek: "Om ongeveer 4 uur 's middags waren we de brand meester. De vleugel brandde voor een groot deel uit, is dus niet meer te gebruiken. 't Granaat- vuur was onder het blussen al weer losgebarsten en in de stad werd man tegen man gevochten. Snipers zaten ook nog overal. In onze omgeving werd ook steeds geschoten en was de enige weg ons weer in de kelders op te bergen." De volgende dag, zondag 8 april, trekken de Canadezen de binnenstad in. De Duitsers heb- ben zich over de IJssel teruggetrokken of vech ten zich dood vanuit verschanste posities, zoals in de Wijnhuistoren. Mevrouw Van der Veen in haar dagboek: "Wij zijn om 7 uur naar boven ge gaan en aan 't ruimen begonnen. Hoewel koud, is het mooi weer te noemen, de zon schijnt. De eetkamer krijgt het eerst een beurt en de keuken daarbij horend. Om 11 uur is het zover in orde dat we een kopje koffie kunnen drinken. Zwarte koffie met suiker, melk hebben we niet. Wel zijn er blikjes in huis, maar die worden voor de patiënten bewaard. We weten niet hoe lang deze toestand zal duren. We eten vandaag weer in de eetkamer aan een gedekte tafel na ruim 1 week geheel in de kelders gehuisd te hebben. Wat een weelde. We zijn vrij!" B Met dank aan Jan Kreijenbroek die me inzage gaf in het dagboek van Wim de Jong. Literatuur en bronnen - Bornkrant, extra editie, 2010. - Dagboek G. van der Veen (RAZ 0263, inv.nrs. 44 en 55). - Jo Holleman. Oorlogsdagboek van tante Jo (2015) - Dagboek Marius ten Raa, via www. noordhollandsarchief.nl - Zutphens Dagblad 8 april 1970 - R. Wartena, Oude en nieuwe gasthuis Zutphen 1625 1975 (1975) - Gemeente Zutphen, Jaarverslag 1945, bijlage M - Interview Jean Kreunen, Achterhoeksmuseum 1940-1945 in Hengelo (G). 38 Zutphen De brand in de nieuwe zieken huisvleugel is ge blust. Het hoofd van de huishou delijke dienst, mevrouw Van der Veen, in haar dag boek' "De vleugel brandde voor een groot deel uit, is dus niet meer te gebruiken." Canadese militairen na de bevrijding op de Deventerweg. 2020 2

Zutphen (vanaf 1982) | 2020 | | pagina 6