OORKONDE onder hem, sjouwt hem naar de overkant en brengt verslag uit. De Canadezen rukken nu snel op en nemen de watertoren onder vuur. Voltref fers, ziet Valkenburg. Hoofd huishouding Van der Veen in haar dag boek: "Om 10 uur stonden er opeens Tommy's op het dak en klonk de mare dat we 'vrij' waren tot aan de Berkelbrug (een paar minuten voor bij ons) en niettegenstaande alle ellende ging er een gejuich op en zongen we ons aloude Wilhel mus. Wat we dachten? Wat we voelden? Dat is niet te zeggen, ik hoop dat ge ook eens, zij die dit verhaal zullen lezen, (dit) ook zullen meebele ven, maar God geve dan zonder oorlogsgeweld." Moedige buren Huiswerklerares Jo Holleman in haar dagboek: "Den heelen morgen heeft de heele buurt, man nen, vrouwen en kinderen geholpen. Bedden en beddegoed werden naar buiten gesleept en er werden twee kettingen gevormd waarlangs de emmers reisden van de sloot naar de top van den nieuwe vleugel. Er verschenen 5 Canadezen op het dak van het brandende gebouw! Donde rend gejuich, en, zonder het doorgeven van de emmers te vertragen hebben we het Wilhelmus gezongen. Ondertusschen daverde de lucht van de ontploffingen, want het gebouw van Spie ker en Elferink aan de Noorderhaven vloog de lucht in, het was een munitiedepot. Maar wij waren vrij, hoera, 't kon ons niets meer bommen en we dachten aan geen gevaar meer, want we waren vrij! Er is stellig nog nooit zo jui chend een groote brand ge- bluscht." Een van de jongens die blust is Hans ten Raa. Zijn vader, zenuwarts Mari- us ten Raa, is op dat mo ment in het psychiatrisch centrum Het Groot Graffel. Hij is medio 1942 met 200 patiënten en verplegend personeel van het Provin ciaal Ziekenhuis Duin en Bosch in Castricum naar - - Warnsveld geëvacueerd. Op 7 april schrijft Ma- rius ten Raa in zijn dagboek: "Zutphen nog altijd straatgevechten. God helpe mijn gezin." Hans ten Raa woont in de Rozenhoflaan. Hij beschrijft de brand in een speciale uitgave van de Bornkrant over de Tweede Wereldoorlog in 2010. "Mijn jongste broer en ik werden, terwijl de gevechten aan de oostkant van de stad in vol le gang waren door dokter Doyer van het zie kenhuis aan de Coehoornsingel geroepen om de brand te blussen die door granaatvuur was ver oorzaakt. We stonden even later met nog onge veer vier jongens uit de buurt op het platte dak met emmers water te blussen. Het artillerievuur uit Warnsveld was onon derbroken gaande - ons huis bleek later 8 gra naattreffers te hebben - en wij zagen 3 Duitse solda ten om de watertoren heen lopen om naderende Ca nadese soldaten onder vuur te nemen. We moes ten onze aandacht bij het blussen houden, maar toen we wat later weer even om ons heen keken, zagen we een Canadees vlakbij over een over het water gevallen boom balanceren om naar het ziekenhuis te komen. Het blussen was gelukt en even later spraken wij be neden met een (andere) Ca nadese soldaat, gaven hem Zutphen 37 «Ssjéh £835©! UITGEREIKT AAN die op 7 April 1945, de dag d bevrijding van Zutphen, terwijl de kogels en granaten nog door de lucht vlogen, met terzijdestelling van eigen levensgevaar, hielp bij het blussen van de brand in het Ziekenhuis van het Oude- en Nieuwe Gasthuis te Zutphen. De (jeneesheer-Direcleur De brand in de nieuwe vleugel van het zieken huis. Deze foto is vanaf de Leeuwe riklaan gemaakt door een onbe kende Canadese oorlogsfotograaf. De oorkonde voor moedig gedrag die de buurtbewoners die hadden hel pen blussen later kregen uitgereikt. Deze was voor B.J. Steemers (1920). Hij woon de Rozenhoflaan 15A. 2020 2

Zutphen (vanaf 1982) | 2020 | | pagina 5