te drukken, de verwoestingen zijn verschrikke lijk, zowel in het huis als daarbuiten, grote tak ken van de bomen af, je kijkt van achteren naar voren, van links naar rechts door het huis heen en plots klinkt de roep: "t Huis staat in brand.'" Huiswerklerares Jo Holleman staat om een uur of negen in de Rozenhoflaan op straat om te zien wat de schade is van de nachtelijke be schietingen. Ze schrijft in haar dagboek: "Toen zag ik ineens v.d. Veer hollen met een emmer. 'Het ziekenhuis staat in brand! Allemaal helpen met emmers!' Ik pakte er ook een en holde hem achterna." Hoe is de brand ontstaan? In zijn historie Het oude en nieuwe gasthuis Zutphen 1625-1975 sug gereert R. Wartena dat Canadese granaten de oorzaak zijn. Het ziekenhuis bestaat in die tijd uit een oud gedeelte en uit een nieuwe vleugel, die in 1931 gereed is gekomen. Mevrouw Van der Veen in haar dagboek: "En zowaar, de linkervleu gel, die 10 jaar geleden geopend werd, brandde hevig. De mannen die in huis waren als co-as sistent, de timmerman, de broeder, naar boven. De klerk naar de brandweer: niemand aanwe zig. Onze buurtbewoners zagen het, en kwamen aanlopen met bijlen, emmers, schoppen, enz. In grote getale maakten we een ketting vanaf de Berkel naar 't huis. En zo met vereende krach ten werden de emmers water doorgegeven en trachtten we de brand meester te worden." De brandweer mag niet blussen. "Toen op 1 april 1945 de bevrijdingsgevechten begonnen, werd door de Duitse bezetter het uitrukken door de brandweer verboden", schrijft de gemeente Zutphen in het jaarverslag 1945. "Wel zijn enige brandwachts individueel behulpzaam geweest bij de bestrijding van door artillerievuur ontsta ne branden o.a. bij het Algemeen Ziekenhuis". Een van die brandwachten is Pieter Tesink. Hij wordt tijdens het bluswerk door Duitsers be schoten. Een kogel doorboort zijn helm aan de zijkant en schiet er vervolgens weer uit. Tesink heeft een schampschot en door de klap ook een lichte hersenschudding. Als de wond is verzorgd, gaat Tesink door met het gevaarlijke bluswerk. Volle emmers Bij de oprukkende Canadezen is de Nederlan der Dick Valkenburg. Hij is maanden eerder met een roeiboot de Rijn overgestoken en heeft zich aangesloten bij het Canadese leger. Samen met een andere Nederlandse verkenner komt hij in Canadees uniform vanaf de tennisbanen aan de Leeuweriklaan op het ziekenhuis af. Ze klim men over een omgeschoten boom over de Slin- gerbosgracht. Hij schreef later: "We zien een emmer-ketting. Mannen scheppen water uit de gracht en geven de volle emmers aan mannen door in de richting van de rookhaard. Vrouwelijk personeel geeft de lege emmers door in richting van de gracht." Het is de taak van Valkenburg en zijn met gezel om vijandig vuur aan te trekken, zodat de Duitsers hun positie verraden en de Canadezen die stellingen kunnen beschieten. De mannen en vrouwen van de emmer-brigade zien hen ter stond. Eindelijk, de bevrijders! Valkenburg: "Het was echt niet zo'n prettige ervaring voor ons, jongemannen, van even in de twintig, om door alle verpleegstertjes uitbundig te worden om helsd en gezoend. Onze vuile gezichten waren in minder dan geen tijd aan één kant brandschoon gekust." Het tweetal gaat verder en komt onder vuur, dat heviger wordt. Valkenburg gaat terug om verslag uit te brengen. Onderweg komt hij een Canadese soldaat tegen die erop uit is gestuurd om te zien wat er met de verkenners gebeurd is. Op het moment dat de Canadees de gracht over steekt, wordt hij door Duitse kogels getroffen. Valkenburg stelpt zijn bloedingen met het ver band dat onder hun helmen is geplakt, kruipt 36 Zutphen De helm van brandwacht Pieter Tesink. Hij was vrijwilliger bij de Lucht- beschermings- dienst. Tijdens het blussen werd hij beschoten door een Duitse scherpschutter. De kogel door boorde de zijkant van zijn helm. Hij had een lichte hersenschudding, maar was verder ongedeerd. 2020 2

Zutphen (vanaf 1982) | 2020 | | pagina 4