De brand die juichend werd geblust In Zutphen breken her en der branden uit als de Canadezen in de eerste dagen van april 1945 de stad wijk voor wijk en straat voor straat bevrijden. Op 7 april slaat het personeel van het algemeen ziekenhuis aan de Coehoornsingel alarm. Brand! Buurtbewoners rukken uit. Vier inwoners en een soldaat beschreven het geïmproviseerde bluswerk in dagboeken en herinneringen. Moed en vertrouwen et algemeen ziekenhuis aan de Coehoornsingel is eind maart 1945 op alles voorbe reid. Zal Zutphen zonder slag of stoot bevrijd wor den, of zullen de Duitsers zich met alle macht verde digen? Een van de mensen die in die dagen een dagboek gaat bijhouden is Grietje van der Veen. Ze is het hoofd van de huishouding in het zie kenhuis, dat ze in haar dagboek ook wel 'het huis' noemt. Op 30 maart beschrijft ze in haar dagboek welke maatregelen worden genomen, zodat het ziekenhuis kan blijven functioneren en de patiënten en het personeel kunnen over leven. "We maken onze kelders in orde, d.w.z. leg gen er de laatste hand aan. We gaan er met onze patiënten huizen, levensmiddelen zijn er al aan wezig, eveneens medicamenten, één van de kel ders is als operatiekamer ingericht. Noodlam- pen aangebracht (we hebben geen elektriciteit meer), baden gevuld met water (de waterleiding werkt ook niet meer)." Inwoners hóren het front al naderbij komen. In de daaropvolgende dagen kunnen ze de ge vechten zelfs al zien. Op 5 april bevrijden de Ca nadezen Warnsveld. Zutphen ligt dan al dagen onder vuur. In de kelder van het ziekenhuis staat inmid dels een grote kachel waarop water gekookt kan worden. In de tuin staat een waterpomp. Op vrij dag 6 april schrijft hoofd van de huishouding Van der Veen: "Nog alle dagen heeft de kok kans gezien tussen de aanvallen door wat voor ons te koken, nu vandaag zal het niet gaan, we duiken weer naar beneden, want het vuur wordt steeds heviger en 't wordt niet meer rustig. Gieren en bulderen, mitrailleuren, de hel is wel losgebar sten. Wat zal ons lot zijn? We wachten gelaten af. Moed en vertrouwen zeggen we tegen elkaar. Zo gaat de dag voorbij en gaan we de nacht in. Wel lijkt het soms wel wat minder te worden, maar even later neemt het vuren weer in hevig heid toe." Zaterdag 7 april gaan de gevechten 's nachts nog steeds door. Ze schrijft: "Om 4 uur is het ont zettend. We kunnen niet rustig op onze matras blijven liggen, gieren, ontploffen van granaten, mitrailleurvuur, tanks horen we rijden. 't Is of het huis boven ons staat te schudden. Als er een deel instort, zullen de kelders het dan houden? We hopen 't. 't Is angstig, een vreselijk gebeuren. Hoe kunnen mensen zulke helse machines uit vinden." 't Huis in brand Als het 's ochtends licht wordt, krijgt ze een be ter beeld van de situatie rondom 'het huis'. "Ein delijk om 9 uur wordt het rustig. Geen Duitsers te zien, maar ook geen Tommy's. Na veel aarze len zullen we ons toch naar boven wagen. Wat ons oog te zien krijgt is hier in geen woorden uit Menno Tamminga Zutphen 35 H Menno Tamminga is journalist en lid van de redactie van het tijdschrift Zutphen. In april verschijnt zijn boek Wij zijn vrijOoggetuigen over de bevrijding van Warnsveld, Zutphen en De Hoven. Grietje van der Veen (geb. 29 sept. 1887 in Utrecht) was opgeleid als verpleegster en kwam in 1919 vanuit Zoelen naar Zutphen. Ze werkte tijdens de oorlogsjaren als hoofd van de huishouding van het algemeen ziekenhuis. 2020 2

Zutphen (vanaf 1982) | 2020 | | pagina 3