f Pilotenhelpers (De rubriek 'Zutphen vijftig jaar geleden' bestaat uit - veelal ingekorte - artikelen die destijds in het Zutphens Dagblad hebben gestaan.) Zutphen Verbeelding van het bombarde ment op Zutphen in de historische optocht Toen en Nu. Duizenden stonden langs de stra ten geschaard om de stoet gade te slaan, die werd begeleid door zes muziekkorpsen uit de stad en omgeving en de al genoemde Ca nadese band. De optocht werd gehouden onder het motto Toen en Nu en bood een aantrekkelijk schouwspel met vele herinnerin gen aan de bange bezettingsjaren. Tijdens de tocht door de bin nenstad werd gedefileerd voor de voor het Volkshuis opgestelde au toriteiten, 5 mei-comité en Ca nadese en Engelse gasten. Onder hen waren ook de Canadese mi nister voor veteranenaangelegen- heden, de Canadese ambassadeur in Nederland, en luitenant-gene raal G.G. Simonds, die in 1944 1945 het commando voerde over het tweede Canadese legerkorps, dat Deventer en Zutphen bevrijd de. Burgemeester mr. J.J. Roeters van Lennep hield een toespraak waarin hij Canada en Engeland dank bracht voor de bevrijding van ons land en Zutphen. Daar na werd het woord gevoerd door luitenant-generaal G.G. Simonds en door mevrouw G.E. Dyas, bur gemeester van Shrewsbury. De laatste zei diep onder de indruk gekomen te zijn van de bezin ningsbijeenkomst in de St. Walbur- giskerk en de stille tocht. Tenslotte sprak de heer Acroyd, een van de bevrijders van Zutphen. Hij bood de burgemeester een Canade se vlag aan. De plechtigheid werd besloten met het spelen van res pectievelijk het Canadese, het En gelse en het Nederlandse volkslied door de Canadese band. De mili tairen maakten hierna een rond gang door de stad. 15 mei - Alle pilotenhelpers, aangesloten bij de Nederlandse vereniging van oud-pilotenhel- pers uit de Tweede Wereldoorlog 'The Escape', zullen het Croix du Combattants de l' Europe ont vangen. Onder hen zijn drie Zut- phenaren, te weten de heren P.J. Jongens, L.J. Peters en G.H. Riet berg (Ome Karel, zoals hij in het verzet werd genoemd). Deze bij zondere onderscheiding wordt zaterdag 20 juni 's morgens om elf uur op de binnenplaats van het kasteel Stapelen te Boxtel (N.B.) in aanwezigheid van tal van Europese autoriteiten uitgereikt. Het Croix du Combattants de l' Europe is ingesteld door de Conféderation Européenne des Anciens Combattants met goed keuring van de Raad van Europa. Het onderscheidingsteken bestaat uit drie in elkaar gevoegde krui sen. Zij symboliseren de eenheid van de westelijke beschaving. Het wit is zinnebeeld van de vrede, het rood een verwijzing naar de offers van de gemartelden, gedeporteer den en verminkten. En het goud naar de roem van hen, die met ere hebben gestreden voor hun va derland. Het ordeteken wordt ge dragen aan een azuurblauw lint, waarop een kring van twaalf vijf- puntige gouden sterren. rr*-s Het Croix des Combattants de l' Europe. 2020 2

Zutphen (vanaf 1982) | 2020 | | pagina 27