Zutphen vijftig jaar geleden Geschenk komt niet uit de verf Theo Hebing Zutphen 57 24 april - Vlak bij de IJselbrug twee menselijke figuren met de rug tegen een grauwe muur: de beeldengroep Verwoesting en wederopbouw (van Zutphen). Ti tus Leeser vervaardigde dit 'mo nument' in opdracht van de Stich ting Zutphen, die het in de jaren vijftig aan de stad cadeau deed. Het werd opgericht op een plaats waar Zutphen door oorlogshan delingen zwaar werd getroffen. Goed beschouwd heeft de stad dit geschenk echter nooit goed 'uitgepakt'. Het komt zo niet uit de verf. Een kunstwerk als dit hoort namelijk niet thuis op een punt waar iedereen al zijn aandacht nodig heeft voor zijn stuur en voor de manoeuvres van andere weggebruikers. Bovendien komt de bovenste vrouwenfiguur van de beeldengroep (de weder opbouw) veel beter tot zijn recht 'in de ruimte'. Natuurlijk, het gaat niet aan om deze beeldengroep in de ui terwaarden aan de overkant van de IJsel neer te zetten. Maar het wordt toch wel tijd, dat er een be tere plaats voor gevonden wordt. Wie tegenwerpt dat het oog van iedereen die over de IJselbrug Beste lezers, 1970 is het laatste jaar waar ik onderzoek naar doe. Medio dit jaar word ik D.V. 88. Het is mooi geweest. De feiten werden door mij verzameld, de redactieleden gaven hun voorkeur aan, en Han Koolhof, dan wel Rob Kammelar paste het allemaal mooi in elkaar. De opvolging is geregeld. Ik wens u veel leesplezier. Zutphen binnenrijdt er meteen opvalt, zegt daarmee tevens dat de beide vrouwenfiguren in hun huidige positie de toch al niet gro te verkeersveiligheid ter plaatse bepaald niet bevorderen. Een heel mooie oplossing zou zijn op de kruising afrit IJselbrug - IJselkade - Molengracht - Stati onsplein een rotonde te creëren. En dan met Zutphens Verwoesting en wederopbouw op het midden terrein. Daartoe is echter het be schikbare aantal vierkante meters waarschijnlijk te gering. Maar toch moet er ergens in Zutphen een betere plaats te vinden zijn voor dit geschenk van de Stichting Zut- phen: het gazon bij het IJselpavil- joen, de 'vluchtheuvel' op het Sta tionsplein, een eilandje midden in de Grote Gracht, het plantsoen bij de Watertoren... Dit waren slechts enkele suggesties. De redactie van het Zutphens Dagblad verwacht er graag meer. Het kruispunt afrit IJsselbrug Stationsplein Molengracht IJsselkade met - nauwelijks zichtbaar - in het midden voor het flatgebouw het monument 'Ver woesting en wederopbouw'. 2020 2

Zutphen (vanaf 1982) | 2020 | | pagina 25