WIE WAS TOCH... Jacob van der Kun Op 4 mei 1942 wordt Jacob van der Kun als nummer 210 IV ingeschreven in het gijzelaarskamp Beekvliet in Sint Michielsgestel. In Beekvliet verzamelt de Duit se bezetter zo'n duizend mannen die tot de (toe komstige) economische, politieke en culture elite behoren. Hij zit daar tot eind 1943. Onder de gijzelaars zijn Willem Drees, de latere mi nister-president en industrieel Frits Philips. Zij fungeren als een menselijke borg. Ze kunnen worden doodgeschoten als represaille voor aan slagen van het verzet. Dat is twee keer gebeurd. Acht mannen stierven. Het is de tweede keer dat Van der Kun, de ge wezen officier van justitie in Zutphen, is opge pakt. De eerste keer is in najaar van 1940. Hij heeft een vonnis van vóór de bezetting tegen een Duitse burger laten uitvoeren. Een klacht volgt. De officier van justitie wordt daarop zelf vastge zet in de strafgevangenis in Scheveningen, la ter bekend als het Oranjehotel. Hij zit daar van 3 oktober 1940 tot 6 februari 1941. Als de Duitsers hem vervolgens sommeren zijn functie als re gent van de Zutphense gevangenis op te geven, moet hij gezegd hebben: "Nee, als ervaringsdes kundige kan ik mijn taak nu juist beter uitoefe nen." Jacob Henricus Cornelis Marie van der Kun (20 juni 1882, Rijswijk) trouwt in 1918 met Wil- helmina Regout. Ze krijgen twee zoons, Hans en Joost, en een dochter, Jacoba. Van der Kun maakt carrière in de magistratuur: het parket Rotter dam, rechtbank Den Bosch, substituut officier van justitie Zutphen (1917), officier van justitie (1929). Het gezin woont aan de Deventerweg. In juni 1939 wordt hij voor de Roomsch-Katholieke Staatspartij gekozen in de gemeenteraad. De bezetting pijnigt de familie. De jonge re broer van zijn vrouw, de priester Robert Regout, die heeft opgeroepen tot een onverzet telijke houding tegenover de bezetter, sterft in 1942 in Dachau. Eind 1944 arresteert de Sicher- heitsdienst dochter Jacoba. Zij is koerierster in een verzetsgroep en komt eind april 1945 onge deerd terug in Zutphen. Na de bevrijding is Van der Kun betrokken bij de zuivering van het politiekorps van Zutphen. Bij Koninklijk Besluit van 28 augustus 1945 word hij benoemd als vice-president van het Bijzon der Gerechtshof in Arnhem dat oorlogsmisda digers en foute Nederlanders berecht. Hij pre sideert dat hof, in Zutphen, bij het proces tegen SD-chef Heinemann die op 31 maart 1945, daags voor de bevrijding, de executies heeft geleid van negen verzetsstrijders op de IJsselkade. Heine- mann krijgt de doodstraf, die op 20 februari 1947 is voltrokken. Van der Kun overlijdt op 12 juli 1962 in Warnsveld. De Heilige mis wordt opgedragen in de Emmanuelkerk in de Van Heemstrastraat, een straat die is vernoemd naar een van de ne gen slachtoffers op de IJsselkade. (Menno Tamminga) Bronnenen literatuur: - Jo Holleman, Oorlogsdagboek van tante Jo (2015). - Dagboek Jocoba van der Kun - NIOD. - Noortje van Oost veen, Een executie op de IJsselkade, in: Vrij Nederland, 29 april 1995. Zutphen 55 Paspoortfoto van Jacob van der Kun uit 1922. 2020 2

Zutphen (vanaf 1982) | 2020 | | pagina 23