beek. Hij woonde op het Hoornwerk. In zijn dag boek komt hij naar voren als een nieuwsgierige man, die niet zo'n hoge dunk heeft van autoritei ten. Hij beschreef het straatbeeld na de bevrijding aldus: leden van de Binnenlandse strijdkrach ten die "met automatische revolvers en diversen rondliepen. Voor een groot deel ook om dadelijk NSB'ers e.d. personen te arresteren. Met de han den achter in de nek werden ze opgehaald, hier en daar door enkele nagejouwd. Enkele meisjes die met de Duitsers hadden aangepapt werden kaalgeknipt, aan welk niet zeer verheffend be drijf gauw een einde kwam - naar men zegt om dat prins Bernhard dat verlangde. Een goede aan- teekening voor hem, als het waar is." De Prins verliet de stad zoals hij was geko men, via de provisorisch herstelde Deventer- wegbrug. Zijn rondrit had het moreel van de be volking een extra opkikker gegeven. Hij zou ook de lokale geschiedenis ingaan als de man die in greep bijde excessen met de moffenmeiden. Maar had hij dat ook gedaan? Of paste het won derschoon in het Oranjegevoel dat het Konink lijk Huis een bindende en rechtvaardige rol speelt in de samenleving? Geen van boven ge noemde ooggetuigen heeft de Prins daadwerke lijk opdracht zien of horen geven om de exces sen te stoppen. B Met dank aan Henk Mulder die me inzage gaf in de belevenissen van Tine Westerholt. Literatuur en bronnen - Dit artikel is mede gebaseerd op een hoofdstuk uit Wij zijn vrij, ooggetuigen over de bevrijding van Warnsveld, Zutphen en De Hoven (2020). - Dagboeken en herinneringen Verbeek, Verhoef, Hogenkamp en Bosch (RAZ 0263, inv.nrs. 18, 29, 41, 50). - Tine Westerholt, Belevenissen op het Groot Graffel 1941-1946. - Jo Holleman, Oorlogsdagboek van tante 'Jo' (2015). - Niek Megens e.a., De laatste dagen. Bevrijding van de IJsselstreek 1944-1945 (2015). - Jolande Withuis, Juliana. Vorstin in een mannen wereld (2016). - Tjeerd de Boorder (Tj. de B.), De slag om Sutfen (1945). - Trouw, 10 april 1945, via www.delpher.nl. 54 Zutphen De prins, hier nauwelijks zichtbaar in de jeep, was een sensatie. Het Parool schreef twee dagen later over zijn ontvangst: "Alom kwamen de mensen uit de gedeeltelijk in puin geschoten en verbrande hui zen om den Prins geestdriftig toe te juichen." De opmars van het Canadese leger. Op 4 april Leesten bevrijd. Op 5 april Warnsveld. Op 8 april Zutphen. Vervolgens trokken de troepen noordwaarts en staken bij Gorssel de IJssel over. De Hoven werd bevrijd op de 14de. 2020 2

Zutphen (vanaf 1982) | 2020 | | pagina 22