boek: "De eerste moffenmeiden werden gearres teerd en terwijl we in een paar weken weinig of geheel geen boter hadden gekregen, bevond zich in het huis waar ze gearresteerd waren en waar tot het laatst toe moffen hadden gezeten, 3 groo- te doozen met pakjes boter. Met een kruiwagen werden de in beslag genomen voorwerpen, w.o. uniformen weggereden, terwijl de meiden met de handen in de nek weggebracht werden. Ook de eerste NSB-ers werden gearresteerd. Ze wer den uitgejoeld en uitgescholden. De menschen waren als bezetenen." Bij de prins in de jeep De volgende dag, de dag dat de Prins in Zutphen was, herhaalden deze taferelen zich. In twee si tuaties greep Bernhard in, zo blijkt uit dagboe ken en herinneringen. De eerste keer was in de marechausseekazerne op de hoek van de Warns- veldseweg en de Prins Bernardlaan (die in de oorlog op Duits bevel Willem de Zwijgerlaan heette). Daar zag Truus Weeland-Ten Haar hem. Ze vertelt: "Iemand riep: daar komt Bernhard aan. We waren overdonderd. Wie verwacht dat nou? Lef hoor, want het was nog lang niet veilig. Ik heb de Prins een hand gegeven. Of ik iets tegen hem heb gezegd? Ik weet het echt niet meer." Joke de Jong-Withuis zag hem daar ook. Ze vertelt: "Hij kwam vanuit Warnsveld de stad in en stond daar op de hoek stil. Ik heb toen zijn hand aangeraakt." Ook Tine Westerholt, een verpleegster in het psychiatrisch centrum Het Groot Graffel, zag hem bij de kazerne. Ze had een dag vrij gekre gen om haar familie in Zutphen te bezoeken. Ze liep met haar broers vriendin Ina naar de kazer ne. Ze schreef daarover: "We gingen samen kij ken, want ze waren NSB'ers en moffenmeiden aan het oppakken. Die meiden werden kaalge schoren en daarna wilden ze hen meniën - een mooie oranje kleur. Plotseling kwam er een jeep aan, door Prins Bernhard bestuurd. Ina en ik werden door de omstanders in de jeep gedrukt. Meteen werd het Wilhelmus door iedereen uit volle borst gezongen. Het was een zeer ontroe rend moment. Nog steeds ben ik emotioneel als ik dit hoor zingen. Prins Bernhard is de kazerne ingegaan en zag wat er gebeurde. Er mocht geen menie gebruikt worden, wat toen ook niet is ge beurd. Degenen die opgepakt waren, werden meteen naar de Jeugdgevangenis en het Huis van Bewaring gebracht." De tweede keer dat Bernhard ingreep was bij de voormalige zilverfabriek Hollandia op het Hagepoortplein.1 Kaalgeschoren vrouwen wer den op de trappen van Hollandia te kijk gezet. Misschien hoorde de Prins het rumoer toen hij op de Oude Wand was. Hij voerde daar overleg met zijn staf, schreef Het Parool van 12 april. Willy Diseraad-Slagman herinnert zich: "Ik sta op de hoek van de Beukerstraat en de Oude Wand en wie komt langs? Prins Bernhard. In zijn jeep. Hij reed de Oude Wand op." Een andere ooggetuige daar was Jan Kelder man. Hij had die dag als lid van een verzetsgroep de Canadezen ter zijde gestaan, onder meer met het afvoeren van Duitse krijgsgevangen. Hij schreef later: "Terug op de Oude Wand werd het een heel grote teleurstelling. Prins Bernhard die intussen via de ingezakte brug aan de Deventer- weg de stad was binnengekomen, en bij de Zil versmederij een eind gemaakt had aan het kaal- scheren van de 'moffenmeiden' reed juist weg. Die hadden we dus gemist." "Een goede aanteekening" Het optreden van de Prins kon op instemming re kenen, bijvoorbeeld van kaashandelaar J.C. Ver- ZUTPHEN 53 1. De zilverfabriek stond loodrecht op de oude stadsmuur. De doorgaande weg die daar nu ligt was er niet. De Berkelzijde van het plein was he lemaal bebouwd. 2020 2 Het Hagepoort- plein, 8 april 1945. Vrouwen die het met Duitse soldaten hielden, werden kaalgeschoren en te kijk gezet. Prins Bernhard zou aan de eigenrichting een eind gemaakt hebben.

Zutphen (vanaf 1982) | 2020 | | pagina 21