ook weer niet zo raar is gezien het feit dat het Canadese leger nog bezig was de laatste Duitse verzetshaarden onschadelijk te maken en Zut- phen ernstig toegetakeld was. Ingenieur L. Verhoef woonde in de Schimmel- pennincklaan, in die tijd helemaal aan de bui tenrand van de bebouwing. Hij schreef in zijn dagboek: "Veel tanks staan bij ons langs de hui zen en op het zand. Duitsche krijgsgevangenen worden weggevoerd. Ineens gaat Prins Bernhard in een 'jeep' langs ons huis." Maria Bruggink-van der Schaaf ontmoette hem in de Lange Hofstraat. In het boek De laat ste dagen. Bevrijding van de IJsselstreek 44-45 her innerde ze zich: "Hij knikte vriendelijk en zwaai de naar ons." Vrijwel zeker is dat Bernhard de binnen stad van Zutphen bereikte via de Deventerweg. Die brug naar de stad was weliswaar enkele da gen eerder door de Duitsers opgeblazen, maar het Canadese leger had de oversteek met puin en planken min of meer begaanbaar gemaakt. Het verkeer dat vanaf de richting Eefde kwam, moest eerst een helling naar beneden nemen en vervolgens enkele meters daarna weer naar bo ven 'klimmen'. Wellicht dat een van de foto's van Bernhard in Zutphen op dat punt is genomen: alsof hij met zijn jeep op een hellingbaan rijdt. Moffenmeiden Tijdens zijn tochten door de bevrijde gebieden waren Bernhard en zijn staf ook in de weer om 'oorlogsbuit' te bemachtigen. Withuis beschrijft in haar Juliana biografie bijvoorbeeld dat ze twee auto's buitmaakten die toebehoorden aan Seyss-Inquart, de Duitse Rijkscommissaris in het bezette Nederland. En dat Bernhard in deze auto's, met de Duitse nummerplaten er nog op, naar Wageningen reed om daar op 5 mei de ca pitulatie van de Duitse troepen in Nederland te ondertekenen. Van zulke praktijken in Zutphen is niks be kend. Integendeel. Bernard kreeg alle lof toe gezwaaid omdat hij persoonlijk een einde zou hebben gemaakt aan het kaalscheren en publiek vernederen van de zogeheten moffenmeiden: vrouwen die amoureuze relaties met Duitse sol daten onderhielden. Het 'opbrengen' van die moffenmeiden was al een dag eerder, op zaterdag 7 april, begonnen in de wijken die al bevrijd waren. Hogenkamp in de Frans Halslaan noteerde toen in zijn dag- 52 Zutphen De prins, zelf achter het stuur, rijdend over het restant van de opgeblazen De- venterwegbrug. Hij won de harten van de inwoners toen hij totaal onverwacht de stad doorkruiste twee uur na de bevrijding. 2020 2

Zutphen (vanaf 1982) | 2020 | | pagina 20